Плажът Падаро в Калифорния е известен като едно от най-добрите места за каране на сърф. Преди няколко години обаче във водите край плажа са забелязани все повече от малките на големите бели акули.

Така лаборатория Към Калифорнийския университет в Санта Барбара разработва SharkEye – инициатива, която използва безпилотни самолети, за да следи какво се случва под вълните.

Ако бъде забелязана акула, SharkEye изпраща текстово съобщение до около 80 души, които са се записали за получаване на сигнали, включително местни спасители, собственици на магазини за сърф и родители на деца, които ходят на уроци по сърф в местността.

През последните години спасители от Ню Йорк до Сидни използваха безпилотни самолети, за да осигурят безопасността на плажуващите, като наблюдават кадри, които се предават от подводна камера.

Този метод обаче изисква от пилота да се съсредоточи върху екрана, да се бори с вълнението във водата и отблясъците от слънцето, за да различи акулите от гребците, тюлените и вълнообразните водорасли.

Проучване от 2022 г. установява, че наблюдаваните от човека дронове откриват акули само в 60% от случаите.

SharkEye събира кадрите от подводните камери, но след това ги обработва с помощта на изкуствен интелект (ИИ).

„Автоматизирането на откриването на акули може също така да бъде полезно и за много общности извън нашата тук, в Калифорния“, казва пред Си Ен Ен Нийл Нейтън, учен по проекта.

Според изследователите изтласкването на акулите на плиткото покрай бреговете на плажовете се дължи на затоплянето на температурите на океаните в световен план. Също така малките на големите бели акули, които могат да достигнат дължина от около 2,40 до 3,10 м, обичат да плуват близо до брега.

Въпреки това нападенията от акули са рядкост. През 2023 г. 69 души в световен мащаб са били обект на непровокирани ухапвания - това съответства на средния брой от 63 инцидента годишно между 2018 и 2022 г. Само 10 от тях са починали, според Международното досие за нападения от акули на Музея по естествена история на Флорида.