След като във военната база Баграм американци изгориха 4 Корана, които според тях служели за размяна на послания между арестанти, в Афганистан избухна вълна от протести срещу присъствието на НАТО. Когато обаче американският сержант Робърт Бейлс застреля 16 цивилни в област Панджуай, провинция Кандахар, талибаните официално обявиха, че ще режат глави... Протести нямаше дори след петъчната молитва. Дали смъртта на невинни или запалването на свещеният Коран буди повече гняв или просто сме в затишие пред буря? Отговорът потърсихме от независимия експерт по сигурността Славчо Велков, с него разговаря Габриела Наплатанова.

Вървят ли нещата към успокояване или напротив?

Мога да ви кажа, че нещата отиват на зле. На базата на това, което се случва през последния месец, може да се направи изводът, че ескалацията на напрежението ще расте и може да съвпадне този момент с пролетната офанзива на талибаните. Конкретно, ако говоря за обстановката, две са събитията, които оказаха решаващо влияние на извършителите, на които със сигурност не са предполагали, че могат да постигнат стратегическо значение с отрицателен знак по отношение на собствените си мисии. Първото - изгарянето на свещения Коран в Баграм и второто е зверският акт на убийството на 16 човека в южния град Кандахар. Един необразован американски войник, без да подозира, донесе огромни дивиденти на талибаните, които дори не са мечтали за такива резултати.

Омаловажава се убийството на 16 цивилни спрямо това светотатство спрямо Корана?

Трудно би могло да се постави знак за равенство между единия и другия акт, тъй като резултатите са почти еднакви – макар че изгарянето на Корана и убийството на невинни хора представлява гавра с религията и етноса там. Така че като извод мога да кажа, че това е началото на края на операцията в Афганистан и разчупване на последните парченца имидж, които имаше мисията в Афганистан и то чрез армията на САЩ.

Като казвам стратегически резултати, имам предвид, че дори канцлерът на Германия Ангела Меркел при посещението си в Афганистан (германският контингент е базиран на север в Мазар-и-Шериф) промени мнението си относно графика на изтегляне на германските войски и постави под съмнение дали те ще успеят да спазят този график.

А Леон Панета (секретарят по отбраната на САЩ) е твърд в намерението си да не се изменя графика и дали смятате, че след срещата на върха на НАТО в Чикаго ще има промяна на този график, който вече е компрометиран, както вече отбелязахте?

Не графикът е компрометиран, компрометирана е операцията. Защото това, което се случи, даде възможност на движението талибани да заявят следното - с какво те са по-добри от Ал Кайда, и те убиват жени и деца и да ползват сури и аяти от Корана – примерно сура втора и аят 190 191 193, където е написано точно и ясно: „И се сражавайте по пътя на Аллах с тези, които се сражават с Вас... И ги убивайте, както те Вас ви убиват... И ги прогонвайте от местата, където те са Ви прогонили”. Да ги използват умело за създаване на напрежение и придаване на един политически, религиозен характер на събитието. Пак ще подчертая, че това е въпрос на цивилизованост, когато ние имаме претенция, че провеждаме операция срещу нецивилизовани сили, те поставят под съмнение критерия за цивилизованост. Дали онзи, който изстрелва ракети от засада, напада, провежда самоубийствени актове или другият, който отива пиян, убива деца и на всичкото отгоре ги запалва? Парламентът на Афганистан излезе с решение, което горе долу гласеше: „Отивайте си, до гуша ни дойде от Вас”. За първи път Хамид Карзай настоя НАТО да си отиде още 2013 година (да остане само в големите военни бази, да се ограничи само в големите – става дума за много сериозни неща, които променят хода на събитията и тези, които познават военната история в близкото минало, знаят, че така започна крахът на американската инвазия във Виетнам).

Само че там беше изтребено едно село от взвода на един лейтенант. Това са случки на пръв поглед незначителни, но оказват изключително влияние върху развитието на обстановката и аз бих използвал случая да кажа на президента и на министъра на отбраната, че ние трябва да отиваме към изграждане на невоенни способности, а не да участваме в бойни действия – така както се опитва да прави Германия.

Те винаги са били пример са това. Казахте, че това е началото на края – краят кога ще настъпи?

Нека да погледнем реалностите. По данни на водещи разузнавателни централи около 30% от територията на страната се контролира от движението Талибан, останалите са под контрола на ISAF и на американските въоръжени сили отделно. Движението Талибан има около два милиона и половина привърженици в Афганистан, които без съмнение през последния месец ще станат много повече. Има и около 35-40 млн. привърженици на територията на съседен Пакистан. Не корпус от 150 хиляди, а от един милион и половина трудно би контролирал подобна обстановка, решаващите събития ще се развият от средата на тази година и 2013. Това ще бъдат кървави години. Пак ще кажа за стратегическия характер на събитието. Това прекрати опита за преговори с умерени лидери на талибаните.

Офисът в Катар?

Дори и тези, които по някакъв начин симпатизираха на окупационните сили, сега са против всякакви операции, след като и Хамид Карзай го казва официално. Дано ситуацията не се развие като ситуацията в Ирак.

А перспективите пред нашия контингент в Кабул, който излиза навън, има контакт с местното население, а пък в Кандахар ги обстрелват са ракети?

Това не са перспективи, това са рискове пред сигурността. Аз участвам в подготовката на нашите военни медици. Те са подготвени, дисциплинирани, знаят какво, как, спазват процедурите, но трябва да си даваме сметка, че при рязка ескалация на напрежението всеки, който стъпи на територията на Афганистан, губи 99% от своята сигурност, останалият 1% и шанса го връщат жив.

Много апокалиптично звучите?

Не апокалиптично. Защо? Историята показва, че няма успели мисии в тези райони.

Мислите, че 10 години са достатъчно, за която и да е Велика сила да разбере, че трябва да си тръгне оттам, така да Ви разбирам?

Войната 1979-1989 се превърна в месомелачка за съветската армия. Говорим за над 20 хиляди убити, почти 100 хиляди ранени, няколко хиляди изчезнали, при положение че в продължение на 10 години там се извъртяха 700 хиляди човека. Сега технологичните възможности са огромни на Съединените щати, загубите са по-малко, но ако сравните технологичните възможности, нивото на нравственост, разбиране, познаване на региона, разликата е катастрофална. На практика бих могъл да кажа, че мисиите воюват срещу нещо, което не познават добре. А резултатите от подобни войни са известни.

Според Вас ще има скъсяване на графика в изтеглянето?

Не бих се наел да кажа дали ще има, но ще се получи подобно на Ирак поетапно, поединично, вероятно с решение за отказване на някои от участниците в коалицията преди крайния график и някъде около 2014 смятам, че тази мисия ще приключи

А сега като пряк отговор смятате ли, че ще има отговор като протести на това, което се случи в провинция Кандахар край Панджуай?

Определено. Това беше заявено официално от ръководството на движение Талибан. Те се подготвят за отмъщение, на голямата петъчна молитва всички научават какво се е случило, ще има призиви за отмъщение от представители на политическия ислям. В техническо отношение едва ли ще се проявят в близките дни. Подобни операции изискват достатъчно време за подготовка в следващите няколко месеца. Но според мен не е риска в това дали ще има отмъщение или не, а къде ще се състои това – дали ще е на територията на Афганистан по обекти на окупационни сили, или извън територията на Афганистан по граждански цели. И това е възможно.

Информация от първа ръка за ситуацията в Афганистан на полк. Кирил Георгиев – старши национален офицер и командир на контингента в Афганистан, очаквайте в bTV Новините!