Излежаващият доживотна присъда кюрдски лидер Абдуллах Йоджалан отправи призив към активистите на Кюрдската работническа партия (ПКК) да сложат оръжието и да прекратят продължаващият 29 години въоръжен конфликт, предават световните агенции.

„На етап сме, на който оръжията трябва да бъдат заглушени”, се казва в писмото на Йоджалан, написано от затворническата му килия и прочетено днес на централния площад в Диарбекир.

„На етап сме, на който нашите въоръжени части трябва да се изтеглят от Турция”, продължава още писмото на кюрдския лидер.

„Заявявам пред милионите, които чуват моя глас, започва нова ера на политика, а не на оръжията”, казва Абдуллах Йоджалан.

Обявяването на примирието идва след месеци секретни преговори между турското разузнаване и бившия враг №1 на страната Йоджалан, който излежава доживотна присъда за измяна на остров край Истанбул от 1999 г.

Министър-председателят на Турция Реджеп Тайип Ердоган обяви преди време, че отдава цялата си надежда на мирния процес, „дори и му коства политическата кариера”, на фона на обвиненията в предателство, отправяне срещу него от опозицията в страната.

ПКК се отказва от искането си за независима кюрдска държава на територията на Турция през 1990-те.

Наблюдатели коментират, че постигнатото споразумение между Йоджалан и Анкара ще предвижда повече конституционни права за кюрдите и намаляване на натиска върху техни активисти. Някои източници дори споменават, че е обсъждана възможността Абдуллах Йоджалан да бъде преместен от затвора в Истанбул под домашен арест.

Днес местните жители отбелязват Нова година според персийския календар. За мнозина днешното примирие е начало на нова ера в отношенията между турци и кюрди. Първите реакции в Истанбул обаче са скептични.

„Не мисля, че Абдуллах Йоджалан има достатъчно власт от затвора, за да убеди хората си. Съмнявам се, че ще го послушат, че ще оставят оръжията и ще се изтеглят от Турция. Това примирие няма да издържи дълго”, коментира живеещият в Истанбул Сабахатин Доган.

„Това не е призив за мир, не е и празненство по случай новата им година. Днес те посяха семената на независима Кюрдска държава. Питам правителството - видяхте ли един турски флаг на това събитие?”, пита се Тюргут Доган, жител на Истанбул.

Това не е първото гръмко примирие между враждуващите страни и е логично мнозина да се съмняват в успеха му. Освен това анализатори посочват, че Йоджалан си "сверява часовника" със събитията, защото той е в затвора от 99-а година. За това време се заговори за разделение в партията му и не е изключено да е изгубил влиянието си. А дали Йоджалан ще бъде пуснат от затвора - Турското правителство днес не отхвърли вероятността кюрдския лидер да бъде поставен под домашен арест.

До примирието се стигна след месеци тайни преговори между правителството и кюрдските партизани. В замяна кюрдите ще получат повече конституционни права, освобождаване на политически затворници и гарантиране на безопасното изтегляне на кюрдските военни от турска територия.

От началото на въоръжената борба на про-марксистката Кюрдска работническа партия ПКК в началото на 80-те години до наши дни са загинали най-малко 40 хиляди души. Близо 40-те милиона кюрди са най-големият народ в света без собствена държава и живеят в 4 съседни държави - Турция, Сирия, Иран и Ирак.