Между 90 и 95 млн. нискоквалифицирани работници (2,6% от световната работна ръка) са обречени на дългосрочна безработица, освен ако световните лидери не направят значителни промени по отношение на незаетостта и обучението на кадри, пише „Хъфингтън Поуст”, цитирайки ново проучване на Глобалния институт „МакКинси”.

Междувременно работодателите ще се нуждаят от още приблизително 45 млн. средноквалифицирани служители (със завършено средно образование и професионална подготовка) и още 38-40 млн. висококвалифицирана работна ръка (с висше образование).

Бързият растеж на броя нискоквалифицирани работници, съответстващ на търсенията на работодателите, вероятно ще увеличи пропастта на доходите по света, се твърди в проучването.

Друга тенденция, която изследването отбелязва, е служителите с ниска квалификация да се оказват по-бедни от родителите си.

Като цяло безработицата по света расте и в момента се равнява на 6%. Проучването призовава за решителни действия от страна на политиците и бизнеса, които да бъдат приложени в борбата с липсата на заетост.

Изследователите твърдят, че развитите страни могат да избегнат недостиг на квалифицирани работници, ако удвоят броя на тези, които получават висше образование.

Това означава, че капацитетът на гимназиите и професионалните училища в тези страни трябва да бъде удвоен или утроен. Същото би трябвало да се случи и с вноса на работна ръка, инвестициите в инфраструктурата и строенето на жилища за работници с ниска квалификация.

Други мерки включват преквалифициране на служители в средата на кариерата им и насочване на повече студенти към обучение, подходящо за бъдеща професия. Но дори и тези усилия могат да оставят 20-23 млн. нискоквалифицирани работници в опасност от постоянна безработица.

Проучването предвижда, че до 2030 г. Китай и Индия ще прибавят най-високообразованите кадри към световната работната ръка.