На 8 март отбелязваме Международния ден на жената – ден за признание на икономическите, политическите и обществените постижения на жените.
Празнува се в над 30 държави по света като израз на признание към жените.
В много страни, включително и България, 8 март се чества и като Ден на майката.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
История
Смята се, че корените на този празник са в далечната 1857 г., когато в Ню Йорк е организиран един от първите протестни митинги на жените, работещи в текстилните фабрики.
Те настоявали за равни права с мъжете, намаляване на работното време и подобряване условията на труд.
През 1909 г. Американската социалистическа партия обявява 28 февруари за Национален ден на жената – до 1913 г. американките са го отбелязвали последната неделя от месец февруари.
На 27 август 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените, организирана от социалистическия интернационал. По предложение на германската социалистка Клара Цеткин се приема всяка година в една от първите недели на пролетта да се празнува деня на работничките и на международната им солидарност.
От 1914 г. отбелязването на празника в различните страни е на датата 8 март. Той се свързва в началото на века с борбата за политическо, икономическо и социално равноправие.
През 1977 г. Общото събрание на ООН решава 8 март да стане Международен ден за правата на жените.
Традиции
8 март се отбелязва различно в различните страни. Разликите са обусловени от разликите в културата и традициите.
В България, Румъния и Русия 8 март е преди всичко ден на майката. Цветята са за всички дами, но майките са на особен почит в този ден и получават подаръци от децата си. Дори порасналите момчета не пропускат да поднесат на този ден цветя на майките и бабите, освен на любимата жена.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK