62-годишен мъж с тежко бъбречно заболяване стана първият човек, получил нов бъбрек от генетично модифицирано прасе, съобщиха лекари от Масачузетската болница в Бостън, предава Ройтерс.
Четиричасовата операция, извършена на 16 март, „бележи важна стъпка в стремежа да се осигурят органи за пациентите“, се казва в изявление на болницата.
Пациентът, Ричард Слейман от Масачузетс, се възстановява добре и се очаква скоро да бъде изписан, съобщиха от болницата.
Слейман получи трансплантация на човешки бъбрек в същата болница през 2018 г., след като прекарва седем години на диализа, но след пет години отново заболява и е поставен на диализа.
Бъбрекът му сега е предоставен от прасе, чиято генетика е била променена – премахнати са гени, които биха могли да бъдат вредни за човешки реципиент и са добавени определени човешки гени за подобряване на съвместимостта.
Предписани са лекарства за предотвратяване на отхвърлянето на органа на прасето от имунната система на пациента.
Операцията бележи напредък в ксенотрансплантацията – трансплантацията на органи или тъкани от един вид на друг, каза д-р Робърт Монтгомъри, директор на Института за трансплантация на Нюйоркския университет.
„Това поле се приближава към това да се превърне в алтернативен източник на органи за много стотици хиляди, страдащи от бъбречна недостатъчност“, каза той.
Само в САЩ над 100 хиляди души чакат орган за трансплантация, като най-търсени са бъбреците.