Около 35 000 моржа са се струпали на плаж в северозападната част на Аляска, след като не са успели да намерят арктичесли лед, на който да си починат от продължителното плуване. Това се вижда ясно на снимки, направени от въздуха и разпространени от Националното управление на океанските и атмосферни изследвания на САЩ.

За разлика от тюлените, моржовете не могат да плуват безкрайно. Те използват бивните си, за да се качат на ледени късове или на скали. Огромното стадо е било забелязано по време на годишното проучване на бозайниците в океана, което провежда правителствената агенция.

Тихоокеанските моржове прекарват зимата в Берингово море. Женските раждат на леда и използват ледените късове като сал, с който достигат охлюви, миди и червеи в плитчините на континенталния шелф.

С покачването на температурите през лятото, ръбът на арктическия лед се отдръпва на север. Женските и техните малки обикновено живеят на леда в морето, северно от Беринговия проток между Аляска и руския Далечен Изток. В последните години ледът се отдръпва отвъд плиткия шелф и остава само в северната част на Атлантическия океан, където дълбочината на дъното достига повече от 3 км и животните не могат да се гмуркат до дъното за храна.

Огромни стада моржове са забелязвани в тази част на света през 2007 г. Те са се завърнали през 2009 г., а през 2011 г. на един плаж в Аляска са забелязани около 30 000 животни.

Според Световния фонд за дивата природа (WWF) феноменът е „пореден очевиден знак за драматичните промени в околната среда, следствие на изчезването на арктическия лед”. „Моржовете ни казват това, което полярните мечки ни говорят от години за екстремните промени на природата на Северния полюс. Това означава, че е крайно време останалият свят да престане да си затваря очите и да започне да действа срещу климатичните промени”, заявяват от WWF.