Близо 30 години след обединението на Германия населението на бившите комунистически райони в източната й част е спаднало до най-ниското си равнище от над век. Това показва ново изследване, цитирано от ДПА и БТА.

В същото време повече хора когато и да било живеят в Западна Германия, която след Втората световна война се развиваше по капиталистически модел и на практика прие Източна Германия в системата си след падането на Берлинската стена.

По оценка на изследването през 2019 г. в Източна Германия живеят 13,6 милиона души – колкото през 1905 г. Затова пък населението на Западна Германия е нараснало повече от двойно до 68 милиона души, спрямо 32,6 милиона души в началото на XX век.

Преди разделянето на Германия през 1949 г. гъстотата на населението в източната и западната й част е била почти същата, се посочва в изследването.

Разликата в числеността на населението идва от масовото преселване на източногерманци в западната част преди издигането на стената, която раздели ФРГ и ГДР през 1961 г. В Западна Германия също така е имало по-голям наплив на мигранти през 60-те и началото на 70-те години, а същевременно голям брой хора са напуснали Източна Германия след падането на Берлинската стена и обединението.

"Въпреки че равнищата на доходите и на безработицата в източната и западната част постепенно се доближават едно до друго, числеността на населението на двете места все повече се разминава", каза авторът на изследването Феликс Рьозел от Института за икономически изследвания.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google