Броят на българите и румънците, които работят във Великобритания, се е увеличил с близо 30 000 души за последните три месеца, сочат данни на британската статистическа служба.
141 000 граждани на двете страни са работели на Острова от април до юни спрямо 112 000 в предишното тримесечие или повишение с близо 26%.
Временните ограничения върху вида работа, която хората от двете страни могат да вършат, изтичат по-късно тази година, припомня Би Би Си. Това накара антиимиграционни активисти да твърдят, че догодина увеличението ще е още по-голямо.
Данните, публикувани от британската национална статистическа служба, са първото доказателство за наплива на имигранти, дори още преди отпадането на ограниченията за българи и румънци догодина, пише британският вестник „Дейли Телеграф”, който поддържа антиимигрантска реторика.
Министрите многократно отказваха да представят данни за предполагаемия размер на тази вълна, въпреки че посланиците на двете страни заявиха пред депутатите по-рано тази година, че очакват повече от 35 000 имигранти да дойдат в западната страна през 2014 г.
„Никой гражданин на ЕС няма да има неограничен достъп до Великобритания. Имигрантите трябва да работят, да учат или да се справят сами. Тези, които са изкушени да дойдат тук, за да опитат да злоупотребяват с обществените блага, трябва да знаят, че ние не можем да бъдем използвани лесно”, изтъкна министърът на имиграцията Марк Харпър.
Организацията Migrational Watch, която настоява за по-строг контрол върху имиграцията, съобщи, че последните данни :показват, че още по-голям брой имигранти ще пристигнат догодина".
Британското вътрешно министерство информира, че румънските и българските граждани съставляват само 0,3% от хората, които работят във Великобритания. Говорителка на министерството допълни, че през същия период повече хора от западните държави членки на ЕС са пристигнали да работят на Острова.
Българите и румънците имат право на безвизово пътуване до Великобритания от 2007 г., когато страните им се присъединиха към ЕС. Въведени бяха обаче временни ограничения относно вида работа, която могат да вършат. Те ще отпаднат в края на годината в съответствие с правилата на съюза.
В отговор британското правителство смята да ограничи достъпа на имигрантите до социални помощи, здравеопазване и жилища. Дипломати от България и Румъния многократно подчертаваха, че не очакват „вълна" от имигранти от страните им.