Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заявява, че иска Гренландия да стане част от Съединените щати и не изключва възможността да използва военна или икономическа сила, за да накара Дания да предаде богатия на полезни изкопаеми и стратегически важен остров.

„Гренландия е невероятно място и хората ще извлекат огромна полза, ако и когато тя стане част от нашата нация“, заяви Тръмп в публикация в социалната мрежа Truth в понеделник.

„Това е сделка, която трябва да се случи“, заяви Тръмп във вторник, когато синът му Доналд Тръмп-младши направи частно посещение в Гренландия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

През 2019 г. Доналд Тръмп за пръв път изрази интерес към закупуването на покрития предимно с лед остров, на който живеят едва 57 000 души от Дания, но получи отказ.

Защо Доналд Тръмп иска Гренландия?

Гренландия, която е част от НАТО чрез членството на Дания, има стратегическо значение за американската армия и за нейната система за ранно предупреждение за балистични ракети, тъй като най-краткият път от Европа до Северна Америка минава през арктическия остров.

Американските военни поддържат постоянно присъствие във военновъздушната база „Питуфик“ в северозападната част на Гренландия.

Съединените щати са изразили интерес към разширяване на военното си присъствие, включително към поставяне на радари там, за да наблюдават водите между острова, Исландия и Великобритания, които са входна врата за руски военноморски кораби и ядрени подводници.

Според Улрик Прам Гад, старши изследовател и експерт по Гренландия в Датския институт за международни изследвания, за Съединените щати е жизненоважно да не допуснат други големи сили да стъпят на острова.

Снимка: Ройтерс

Островът, чиято столица Нуук е по-близо до Ню Йорк, отколкото до датската столица Копенхаген, разполага с богатства от минерали, нефт и природен газ, но развитието му е бавно.

Проучване от 2023 г. показва, че 25 от 34-те минерала, считани от Европейската комисия за „критични суровини“, са открити в Гренландия. Те включват значителни количества материали, използвани в батериите, като графит и литий, а също и т.нар. редкоземни елементи, използвани в електромобилите и вятърните турбини.

Гренландия е забранила добива на нефт и природен газ по екологични причини, а развитието на минния сектор е съпътствано от бюрокрация и съпротива от страна на коренното население.

Поради това икономиката на Гренландия е зависима от риболова, на който се падат над 95% от износа и от годишните субсидии от Дания, които покриват около половината от държавния бюджет. Общо Дания харчи малко под 1 милиард долара годишно за Гренландия.

Кой притежава Гренландия и може ли Тръмп да я купи?

Гренландия е част от Дания от повече от 600 години, но сега контролира повечето от вътрешните си дела като полусуверенна територия под датското кралство.

През 1953 г. Гренландия става официална територия на Дания и се подчинява на датската конституция, което означава, че всяка промяна на правния ѝ статут ще изисква изменение на конституцията.

Снимка: Ройтерс

През 2009 г. на острова е предоставена широка самоуправленска автономия, включително правото да обяви независимост от Дания чрез референдум.

Премиерът на Гренландия Муте Егеде, който засилва стремежа си към независимост, неведнъж е заявявал, че островът не се продава и че хората на острова сами трябва да решат своето бъдеще.

В сряда Егеде провежда разговори в Копенхаген с крал Фредерик, които вероятно ще бъдат доминирани от последните забележки на Тръмп. През 2019 г. както Гренландия, така и Дания отхвърлиха предложението на Доналд Тръмп да купи острова.

Какво ще стане, ако Гренландия стане независима?

Ако Гренландия стане независима, тя може да избере да се асоциира със Съединените щати. Макар че мнозинството от гренландците искат независимост, малцина смятат, че пълната независимост е осъществима предвид икономическата им зависимост от Дания, която е част от богатия Европейски съюз.

Снимка: Ройтерс

Един от вариантите би могъл да бъде сключването на т.нар. пакт за „свободно асоцииране“ със Съединените щати, подобно на статута на тихоокеанските островни държави Маршалови острови, Микронезия и Палау.

„Гренландия говори за независимост от Дания, но никой от гренландците не иска просто да премине към нов колониален господар“, казва експертът Улрик Прам Гад.

Той смята, че е малко вероятно Гренландия да гласува за независимост, без да осигури благосъстоянието на населението си.

Какво иска Гренландия?

Мнозинството от жителите на Гренландия подкрепят независимостта, но са разделени по отношение на времето и потенциалното въздействие върху стандарта на живот.

От 2019 г. насам гренландските политици неведнъж са заявявали, че се интересуват от засилване на сътрудничеството и търговията със Съединените щати.

Въпреки това Аая Кемниц, гренландски депутат в датския парламент, заяви, че идеята за поглъщане от страна на САЩ трябва да бъде категорично отхвърлена. „Не искам да бъда пионка в горещите мечти на Тръмп да разшири империята си, включвайки и нашата страна“, написа тя.

Какво казва Дания?

Подновеният интерес идва на фона на засиленото напрежение между Гренландия и Дания след разкритията за исторически нарушения от страна на бившия колониален владетел.

Снимка: Ройтерс

Предложението на Доналд Тръмп от 2019 г. за закупуване на острова беше категорично отхвърлено от Дания, близък съюзник на САЩ в НАТО, и определено като „абсурдно“ от министър-председателя Мете Фредериксен.

На въпрос за подновения интерес на Тръмп във вторник, Фредериксен заяви: „Не съм съгласна. Имаме нужда от много тясно сътрудничество с американците. От друга страна, бих искала да насърча всички да уважават факта, че гренландците са народ, това е тяхната страна и само тя може да определи и дефинира бъдещето на Гренландия.“

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK