На 4 юни се навършват 25 години от знаковите протести на площад „Тянанмън", удавени в кръв. В Пекин са въведени драконовски мерки за сигурност.
Тази година властта в китайската столица е особено бдителна, за да се избегнат всякакви прояви, които биха напомнили за събитията. Десетки полицаи и войници от спецчастите, както и цивилни агенти патрулират огромния площад и околните булеварди и улици, спират коли и избирателно проверяват личните документи на минувачите, а чантите им се оглеждат през скенери за наличие на опасни предмети.
Полицията дори е отправила официални предупреждения към чуждестранните журналисти. Наложена им е абсолютна забрана да разпитват за кървавите протести, както и да посещават места, свързани с тях.
За първи път в последните години полицията арестува граждани, които отбелязват годишнината вкъщи. Преди десетина дни видни учени, писатели и адвокати се събрали в домашна обстановка да почетат паметта на загиналите при протестите и качили снимки в интернет. Петима от тях вече са в ареста за „нарушаване на обществения ред".
Върховният комисар на ООН за човешките права Нави Пилай призова Пекин да освободи десетките хора, сред които и правозащитни активисти, превантивно арестувани преди отбелязването на 25-ата годишнина от смазването на продемократичните протести.
„Призовавам китайските власти незабавно да освободят хората, които са били арестувани при упражняване на правото си на свобода на словото", се казва в изявление на Пилай. Тя отбеляза, че китайското правителство е наложило ограничения върху използването на интернет, по-специално на социалните мрежи, с наближаването на отбелязването на годишнината от репресиите на продемократичното движение на площад „Тянанмън".
„Вместо да задушават опитите да се отбележат събитията от 1989 г., властите би трябвало да насърчат и улеснят диалога, дискусията като средства за преодоляване на наследството от миналото", заяви Пилай.
„При отсъствието на независимо и опиращо се на фактите разследване има коренно различаващи се съобщения за събитията отпреди 25 години. Броят на убитите например е между стотици и хиляди души и много семейства на убити хора още чакат обяснение на случилото се с близките им. В интерес на всички е окончателно да се установят фактите около събитията на площад „Тянанмън", отбеляза върховният комисар на ООН за човешките права.
И до днес няма официални данни за загиналите при кръвопролитията на площад „Тянанмън”. Неправителствени организации и очевидци твърдят, че жертвите наброяват няколкостотин и дори хиляди.
Китайското правителство оправда действията на тогавашните власти, като ги нарече „правилния път за доброто на народа".