Тринайсетата годишнина от потъването на руската атомна подводница „Курск” ще бъде отбелязана с възпоменание, предаде „Интерфакс”.
Протоерей отец Богдан ще отслужи панихида за „загиналите в морето войници”, а във всички флотски части ще се състоят траурни мероприятия в памет на 118 членове на екипажа на руската атомна подводница „Курск”.
Паметта им ще бъде почетена още в градовете Севастопол, Курск, Северодвинск. Панихида ще има на Серафимовското гробище в Санкт Петербург, където са погребани най- много членове на екипажа – 32 души.
„Курск” беше един от първите плавателни кораби на руския флот, построени след разпадането на Съветския съюз, както и най-голямата подводница, строена дотогава.
Тя получи повреда по време на учение за атака с торпеда, които са били произведени специално за целта и не са имали експлозиви. При подготовка за изстрелване обаче в 11:28 часа на 12 август 2000 г. на борда е регистрирана експлозия.
Според най-достоверната информация взривът е предизвикан от теч на висококонцентрираното вещество, използвано за гориво за торпедата. Силата му е била с еквивалента на около 250 кг. тротил и е предизвикал земетресение 2,2 по скалата на Рихтер. Две минути по-късно последва втори още по-мощен взрив, който потопи „Курск” на дъното на 108 метра дълбочина.
След първоначалния отказ на Русия от чуждестранна помощ, в спасителната операция се включиха екипи от Великобритания. Всички 118 офицери на борда загинаха.
Въпреки твърденията на руските власти, че повечето от тях са починали минути след експлозията, много от тях бяха оставили бележки, а според съобщението на лейтенант Дмитрий Колесников 23 души са чакали помощ в тъмнината заедно с него.
Останките от „Курск” бяха извадени на повърхността през 2001 г., а телата на загиналите бяха погребани.
Според заключенията на разследващата комисия от 2002 г. първата експлозия е предизвикана от техническа неизправност на торпедо, което е предизвикало последвалия мощен взрив в отделението.