Днес се навършват 12 години от атентатите на 11 септември 2001 г., които записаха една от най-големите трагедии в история на САЩ и разтърсиха целия свят.
В днешния ден САЩ отново отдават почит на жертвите на трагедията от 11 септември 2001 г., когато в рамките на няколко минути атентатори самоубийци забиха последователно два самолета в кулите близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк, а малко след това друг се разби и в Пентагона.
Възпоменателните събития с участието на семействата на жертвите, спасителите и героите от тези трагични събития ще се проведе в националния мемориал , който бе открит за 10-ата годишнина от най-голямата терористична атака в историята на света.
Мястото, където сутринта 11 септември 2001 г. бяха ударени кулите близнаци, станало известно по-късно като „Кота нула", 12 години след трагедията придобива нова форма, но строителният проект, който включва пет нови небостъргачи, мемориал на 9/11 и музей, транспортен терминал и концертна зала, все още не е завършен.
Втора поредна година политиците няма да държат речи по време на церемонията. Годишнината от трагедията ще бъде отбелязана с изричане на имената на загиналите и минута мълчание в тяхна памет. Вечерта два гигантски светлинни лъча, символизиращи разрушените кули близнаци, ще могат да се видят на разстояние 50 км от Манхатън и ще се „стопят" на зазоряване.
Рано сутринта на 11 септември 2001 г. 19 терористи установяват контрол над четири пътнически самолета, излитащи от Източното крайбрежие на САЩ към Калифорния. Специално са подбрани самолети за далечни направления, тъй като техните резервоари са напълно заредени с гориво. Два от тях се разбиват в Кулите близнаци в Световния търговски център в Ню Йорк. Събитието се излъчва на живо по цял свят, след като телевизионните станции пристигат, за да отразят първото сблъскване.
Третият самолет се блъска в Пентагона. При атаките загиват всички пътници в самолетите и близо 2500 души, които са в сградите. След по-малко от два часа кулите се сриват до основи. Единствено четвъртият отвлечен от терористи самолет не успява да достигне целта си, за която се смята, че е била Белият дом. Той пада в поле в Югозападна Пенсилвания. Предполага се, че терористите са загубили контрол над самолета след съпротива от пътниците.
Трагедията, която отне живота на близо 3000 души, е повратна точка във вътрешната и външната политика на САЩ. След тези безпрецедентни атаки бе подет поход срещу тероризма.
Последва нахлуване в Афганистан, за да бъдат свалени от власт талибаните, които дават убежище на „Ал Кайда”. Много държави по света засилват мерките за сигурност и въвеждат антитерористично законодателство. След продължилото десет години преследване през май м.г. в американска операция беше убит терорист №1 - ръководителят на „Ал Кайда” Осама бен Ладен.
Терористични атаки с мащабите на тези от 11 септември 2001 г. не бяха извършвани в последвалите 12 години, но гаранции че нещо подобно няма да се случи и в бъдеще, няма. Тероризмът се оказа неизкореним. Осуетени опити за възпроизвеждане на ужаса от 11 септември под една или друга форма доказва тази теза.