Десет на сто от пенсиите, раздавани в Гърция, са с неизвестен получател, сочи проверка на гръцкото министерство на труда. От ведомството са сезирали прокуратурата за нарушенията и злоупотребите.
Наблюдателите припомнят, че малко преди парламентарните избори министерството на заетостта и социалното осигуряване откри измами с 200 000 фалшиви пенсии. Правителството изчислява, че ако се спре тяхното плащане, държавата ще спести около 800 милиона евро годишно.
Методите за източване на средства от държавата в Гърция са няколко. Единият е като се дават пенсии на хора, които не отговарят на критериите. Другият е като се отпускат на "мъртви души", както и измислени имена, които не съответстват на реален човек, но са в листите на социалните помощи.
Гръцките власти са взели на прицел и пенсии, давани на граждани от трети страни, като българи и албанци, които са плащали осигуровки в страната по-малко от година.
По искане на външните кредитори правителството в Атина работи по финализиране на пакет от нови съкращения на бюджетни разходи на стойност 11,5 млрд. евро, които ще засегнат най-много пенсионерите и държавните служители. Икономиите се налагат, за да продължи финансирането на Гърция.
В рамките на тези мерки се предвижда да бъде въведен таван на пенсиите и да се орежат еднократните надбавки и социални помощи, които в момента са над 90 вида.