„Месец на Оскарите“ продължава с пълна сила по bTV Cinema и тази вечер (19.02) зрителите на bTV ще могат да гледат филм на Кристофър Нолан.

„ТЕНЕТ“ има две номинации за „Оскар“, като в категорията за най-добри визуални ефекти грабва и наградата. Ето и 10 неща, които не знаете за филма.

Като си говорим за ефекти…

Екипът купува и след това разбива в хангар истински самолет Боинг 747. Сцената е заснета изцяло с практически ефекти без каквато и да било компютърна анимация.

Кристофър Нолан оригинално мислел да използва за кадрите минатюри. Докато обикаляли на локации в Калифорния обаче екипът открива огромни количества стари и неизползваеми самолети. Тогава едно става ясно – много по-лесно и рентабилно би било да купят истински самолет и да заснемат сцената с камери.

Пълна тайна

Проектът бил обгърнат в забрани и тайни. Робърт Патинсън, който играе една от главните роли, можел да чете сценария на „ТЕНЕТ“ само в заключена стая в студиата на „Уорнър брос“.

Неговият екранен партньор сър Майкъл Кейн дори не успял да прочете целия сценарий, защото не му било позволено. Актьорът получил само сцените, в които участва. Преди премиерата на лентата Кейн казал пред журналисти, че няма никаква представа за какво се разказва във филма, въпреки че е много близък приятел на Кристофър Нолан.

Снимка: IMDb / TENET

Необичайна подготовка

Освен, че всички актьори трябвало да се научат как да правят каскадите си наобратно, основните актьори усвоили умението да говорят наобратно. Сър Кенет Брана се научил да го прави и с руски акцент. Подготовката за филма той сравнил с „решаването на кръстословицата на Ню Йорк таймс всеки божи ден“.

Как да разпознаем времето?

В целия филм цветът червено се използва, за да символизира нормалното протичане на времето, а синьо – когато времето върви назад.

Тази идея Нолан заимства от Доплеровия ефект във физиката. При него светлинни обекти, които се отдалечават от Земята изглеждат червени, тъй като светлината се пречупва по един начин, а обекти, които се приближават към Земята изглеждат сини.

Името

Думата тенет се смята, че идва от Квадратът на Сатор. Това е древен пъзел, който датира още от руините на Помпей. Той е съставен от квадрати 5 на 5 см, като върху всеки има изписани пет думи – САТОР, АРЕПО, ТЕНЕТ, ОПЕРА и РОТАС. Във всяка позиция, в която се завърта квадрата, тези пет думи се виждат и хоризонтално, и вертикално.

Всички пет думи присъстват и във филма.

Пак без ефекти

Сцената с автомобилното преследване отнема на екипа три седмици снимки. Наложило се да затворят 8 км магистрала край Талин. Именно там са заснети автомобилите които се движат както напред, така и назад.

За да може сцената да изглежда максимално реалистична и да не бъдат използвани никакви визуални ефекти, екипът наема 20 топ шофьори от Калифорния, като към тях се присъединяват опитни каскадьори от Естония, Прага и Великобритания. В групата участва и Джим Уилки, който е добре познат от филми на Нолан – именно той обръща тира, който Жокера кара в „Черният рицар“ от 2008 г.

Много военни

Извън главните актьори, във финалната батална сцена на „ТЕНЕТ“ участват огромен екип каскадьори и стотици статисти. Едно от условията за статистите е да са бивши военни. Причината – сцената се снима в пустинната жега, а героите са облечени в пълни военни униформи.

Почти „Интерстелар“, но не съвсем

Приликите между двата филма на Кистофър Нолан са много големи. И в двата хората могат да комуникират през времето и се опитват да намерят алтернативно бъдеще за обречената ни планета.

В „Интерстелар“ героите получават помощ от бъдещето, докато в „ТЕНЕТ“ героят на Кенет Брана – Сатор – комуникира с бъдещите хора, за да може да унищожи миналото и по този начин да спаси бъдещето.

Още прилики

Във филма „Джак Райян“ от 2014 г. сър Кенет Брана играе руснак, който иска да унищожи света с глобален икономически колапс. Във филма на Нолан, Брана играе руснак, който иска да унищожи света с глобален времеви колапс. И двата филма героите му имат фатални заболявания, които ги мотивират да правят това, което правят.

Сглобяване

Пандемията удря Съединените щати през пролетта на 2020 г., когато саундтракът на филма е почти готов. Единственото, което трябвало да бъде записано е оркестрална сесия. Тази част от саундтрака е сглобена от отделни записи на музикантите, които те направили в домовете си.