Защитниците на правата на човека осъждат австралийския закон, който ще позволи 10-годишни деца да бъдат съдени като възрастни и да лежат в затвора, с цел овладяване на „детската престъпност“, предаде Франс прес.
Законът, одобрен в четвъртък от законодателния орган на североизточния щат Куинсланд, премахва принципа, според който лишаването от свобода трябва да бъде само крайна мярка за непълнолетни.
Той предвижда, че децата, навършили 10-годишна възраст, ще подлежат на същите наказания като възрастните за 13 тежки нарушения, вариращи от опасно шофиране до убийство, посочва БТА.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Тази мярка „съставлява първия отговор на кризата с младежката престъпност“, за да „започне възстановяване на сигурността“, заяви консервативният министър-председател на Куинсланд Дейвид Крисафули.
Същевременно неговата администрация призна, че законът е „несъвместим“ с правата на човека и че вероятно ще има „по-голямо въздействие“ върху децата на аборигените, но е взето решение това да бъде игнорирано поради „изключителната“ престъпност.
Този закон беше подкрепен и от лейбъристките парламентаристи от лявоцентристката опозиция.
Според официалната статистика броят на децата правонарушители на възраст от 10 до 17 години в Куинсланд се е увеличил с 6% на годишна база между юни 2022 г. и юни 2023 г.
Законовата промяна предизвика недоволство сред правозащитниците: Независимият съдебен център за правата на човека в Австралия се опасява, че това ще доведе до въдворяване на по-голям брой деца в опасни центрове за настаняване или в затвори за млади престъпници.
Освен това непропорционално голям е делът на наказвани аборигенски деца. При коренното население в Австралия процентът на лишените от свобода е по-висок от този при други австралийци.
„Тези политики не правят нищо за справяне с първопричините за младежката престъпност: травмирани отношения между поколенията, бедност, системен расизъм, недостатъчен достъп до безопасни услуги за подкрепа“, каза националният директор на организацията Блейк Кансдейл.
Ан Скелтън, председателка на Комитета на ООН по правата на детето, каза, че е „ужасена“: „Ние не вярваме, че така наречените извънредни обстоятелства оправдават това крещящо незачитане на правата на детето, нито че това ще направи Куинсланд по-безопасен“, каза Скелтън.
Тя оценява като „удивително“ това, че самият главен прокурор на Куинсланд е признал, че най-тежките наказания, залегнали в закона, биха нарушили няколко разпоредби на международното право.
Главният прокурор обаче посочи в становище до парламентаристите, че „изключителната ситуация по въпросите на младежката престъпност“ е направила възможно „игнорирането“ на австралийския закон за правата на човека от 2019 г.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK