Нови протести срещу бежанците се състояха в Германия. Няколко хиляди поддръжници на антиислямско движение ПЕГИДА излязоха по улиците на Лайпциг.
На 19 януари ПЕГИДА пропусна традиционното си шествие в Дрезден, след като полицията предупреди, че има заплаха от атентат. След като митингът в Дрезден в понеделник беше отложен от съображения за сигурност, се очакваше над 60 000 души да се съберат в Лайпциг. Броят на демонстрантите обаче не надхвърли 10 000. На първата си демонстрация преди 10 дни т. нар. ЛЕГИДА (Жители на Лайпциг срещу ислямизацията на Запада) събра между 2000 и 3000 души, а контрадемонстрантите бяха 30 000.
„Ние сме народът!”, скандираха хората в шествието, използвайки лозунга на спонтанните демонстрации, които предшестваха падането на Берлинската стена през 1989 г. Освен размахваните германски знамена бяха издигнати разнообразни надписи като „Шарли ебдо” ме дразни" (на френски), „Бойкот на лъжливата преса” или „25 години нова диктатура: Федерална република и Европейски съюз”.
Шествието на ЛЕГИДА се представя като местна версия на движението ПЕГИДА, създадено в Дрезден през октомври м.г. и събрало рекордните 25 000 демонстранти на 12 януари.
Организаторите на шествието в Лайпциг са описани от шефа на местните разузнавателни служби като по-радикални от тези в Дрезден. Сред тях има свързан с неонацистката партия НПД адвокат и мъж, който се представя като „специалист по военна и съвременна история”, по-специално на Третия райх.
Свикана беше и контрадемонстрация. Над 4 000 полицаи се грижиха за сигурността по време на митингите.
Участниците в протеста на ПЕГИДА искат ограничаване на бежанския поток и промени в миграционното законодателство.
По- рано лидерът на „Пегида" Луц Бахман обяви, че ще се оттегли от поста си, след като в интернет се появи негова снимка, на която той е изобразен като Хитлер.
Една от организаторките на ПЕГИДА Катрин Йортел, която стана основната фигура в движението след оставката на лидера Луц Бахман, обаче се разграничи от ЛЕГИДА във Фейсбук страницата на формацията. „Нищо казано или поискано в Лайпциг не е било съгласувано с нас. Това може да се окаже контрапродуктивно за възприемането на движението ни като единно”, посочи тя.