Лечебната сила на медицинските гъби е позната на човека от хилядолетия. През последните години интересът на учените към тях се засилва, включително и заради свойството да стимулират и регулират имунната система.

Знаехте ли, че по света са идентифицирани повече от 15 000 различни видове гъби, а 650 от тях имат лечебни свойства?

Определени видове гъби действат антибактериално, антимикробно, потискат възпаленията, правят организма по-устойчив срещу инфекции, подобряват общия тонус и дават допълнителна енергия. Но сред най-обещаващите свойства на медицинските гъби е ролята им за имуномодулацията - регулиране на имунната система така, че тя да дава най-добрия възможен отговор срещу опасните патогени. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Сред най-изследваните медицински гъби са рейши и шийтаке, но също и други. Най-достъпният начин да ги включите в режима ви е продукт като Apriben. Apriben подобрява имунитета и се препоръчва особено в периоди на боледуване, силен стрес или нервно напрежение.

История на медицинските гъби 

През 20-ти век в научните и медицинските среди се заражда силен интерес към медицинските гъби и към техния потенциал да подобряват имунитета, да засилват общото здраве и да удължават живота.

Но използването на медицински гъби за лечение на заболявания е древна практика, която се основава на вековен опит и мъдрост. В древните цивилизации по целия свят, включително Китай и Япония, качествата на лечебните гъби са били познати и високо ценени.  В самата "Pen Ts'ao Ching" - първата китайска книга на медицинска тематика - се споменават над 30 вида лечебни гъби (1). В Япония в енциклопедията "Honzo Zatsuyo" от 1596 г. също се открива информация за медицинските гъби. Техния лечебен потенциал е познат от хилядолетия и в Корея, Тибет, Северна Америка и Африка. Има сведения, че коренното население на Америка е използвало гъбите при инфекции, за лечение на рани и други заболявания. Тибетците пък са ги прилагали при храносмилателни проблеми, респираторни инфекции и артрит. В съвременния свят, с тревожно нарастващата резистентност към антибиотици и търсенето на алтернативни методи за лечение, интересът към медицинските гъби естествено се засилва.

Нови научни изследвания разкриват все повече за потенциала на тези природни дарове да стимулират и регулират имунната ни система, превръщайки ги в обещаващи инструменти за борба с различни заболявания.

Какво е имунната система и как функционира?

Имунната ни система е нашата естествена защита срещу опасни патогени, но и срещу ракови изменения на клетките.

Различни органи, тъкани и клетки участват в този сложен и постоянно активен процес на адаптация срещу патогените. Някои от основните компоненти на имунната система са левкоцитите, лимфоцитите, антителата, лимфната система, сливиците. Чревната микробиота и най-вече “добрите бактерии” в стомашно-чревния тракт също имат роля в нашата имунна защита.

За съжаление, редица фактори могат в определен момент да нарушат работата на имунната система. Боледуванията, системната преумора и стресът, неразумното хранене и заседналият начин на живот са сред често срещаните причини да сме с влошен имунитет. Това прави организмът изключително уязвим и може да стане причина за отключване на сериозни заболявания. Затова интересът към медицинските гъби и ролята им в имуномодулацията е толкова голям.

Какво е имуномодулация?

Когато не функционира нормално, имунната ни система може да има отслабен отговор към опасните патогени или клетъчни изменения. Възможно е обаче да се случи и обратното - имунната реакция да е твърде засилена. В този случай, организмът атакува и може да увреди собствените си тъкани или органи, както е при автоимунните заболявания.

Имуномодулация е процес, при който естествената ни защита се регулира до нормално състояние.

Този процес може да се осъществи по два основни начина:

  • Стимулиране на имунната система: Когато имунната система е отслабена, тя може да се нуждае от стимулиране, за да стане по-ефективна в борбата с патогените и инфекциите.
  • Потискане на имунната система: Когато тя е свръхактивна и атакува собствени здрави тъкани.

Как гъбите могат да модулират имунната система?

Медицинските гъби съдържат редица биоактивни вещества, които могат да взаимодействат с имунната система по различни начини:

  • Бета-глюкани: Представляват полизахариди, които стимулират макрофагите и други имунни клетки, като насърчават производството на цитокини. Тези малки, но много мощни белтъчни молекули играят ключова роля в имунната система, защото координират сигналите между отделните й клетки.
  • Кордицептин: Това съединение има противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, които могат да помогнат за регулиране на имунната система и да намалят риска от автоимунни заболявания.
  • Еринацин: Това вещество стимулира производството на естествени клетки убийци (NK клетки), които са важни за борбата с вирусите и с раковите клетки.
  • Ганодерична киселина: Мощен компонент на медицинските гъби, особено на гъбите рейши. Има имуномодулиращи свойства, действа противовъзпалително и противораково, може да подобри работата на черния дроб и да нормализира нивата на кръвната захар.

Най-обещаващи медицински гъби за имуномодулация:

  • Рейши (Ganoderma lucidum): Позната още в древен Китай, рейши е наричана “гъба на дълголетието и безсмъртието”. Освен заради противораковите си свойства (2), тя е ценна като природен имуномодулатор. Има данни и за това, че екстрактът от тази лечебна гъба помага за понижаване на кръвната захар и за увеличаване на “добрия” холестерол. (3)
  • Шийтаке (Lentinula edodes): Тази популярна ядлива гъба е богата на бета-глюкани и други биоактивни вещества, които могат да стимулират имунната система и да намалят риска от инфекции. Шийтаке съдържа и други полезни вещества, като витамин C, селен и цинк, които също допринасят за подсилване на имунната ни защита.
  • Майтаке (Grifola frondosa): Подобно на Шийтаке, Майтаке е богата на бета-глюкани, които стимулират макрофагите – клетки, отговорни за разпознаването и унищожаването на патогени. Това помага на организма по-ефективно да се справя с инфекциите.
  • Кордицепс (Cordyceps sinensis): Рядък вид медицинска гъба, срещана високо в Хималаите. Смята се, че може да повиши енергията и издръжливостта и да подобри спортните постижения. Освен това има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.
  • Гъба Чага (Inonotus obliquus): “Гъбата на безсмъртието” вирее в студените части на северното полукълбо. Има индикации, че Чага помага да намалим честотата и продължителността на респираторните инфекции. Може да бъде полезна при лечение на автоимунни и на ракови заболявания. Чага съдържа не само голямо количество антиоксиданти, но и бета-глюкани, които подсилват имунната система. (4)

Как да използваме медицинските гъби за по-добро здраве и имунитет

Най-достъпният начин е да включите в режима си хранителна добавка като Apriben. Този комбиниран продукт съдържа естествени активни вещества, включително екстракти от медицинските гъби рейши, шийтаке и чага, и е разработен да укрепва цялостно организма и да подобрява тонуса. Apriben подобрява имунитета и се препоръчва особено в периоди на боледуване, силен стрес или нервно напрежение. Ако напоследък се чувствате извън форма и сте започнали да боледувате често и по-продължително, добавката ще ви помогне да възстановите силите си.

Към грижата си за добър имунитет не забравяйте да добавите и някои прости, но много важни ежедневни навици.

Движете се достатъчно, не прекалявайте с алкохола и избягвайте цигарите. Всеки ден приемайте достатъчно количество пресни плодове и зеленчуци и като цяло се стремете да имате разнообразна храна на масата. Ако се храните еднообразно и често посягате към свръхпреработени храни, това може да доведе до дефицит на важни за имунитета вещества - като цинк, селен, фолиева киселина, витамин A, витамин B6, витамин C, витамин Е. (5)

Друг известен фактор за силна имунна система е пълноценният сън.

Разбира се, нека не пропускаме и най-очевидното. Спазвайте добра хигиена и мийте ръцете си редовно, за да предотвратите чести инфекции. Всички тези малки стъпки са от голямо значение за имунната система и за това да поддържаме цялостно здравето и енергията си.

Източници:

1 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/343983/

2 - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32504783/

3 - https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/13880209.2021.1969413

4 - https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chaga-mushrooms

5 - https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system

Да не се превишава препоръчваната дневна доза от 1-2 капсули по 2 пъти на ден. Не е заместител на разнообразното хранене. Да се държи далеч от деца. Заявление БАБХ № 15138/ 03.08.2022г Т222203113