Празниците идват и време е за подаръци! А една настолна игра под елхата може да е идеален начин да зарадвате не само децата, но и възрастните.
И след като вече имате идея за оригинален подарък, остава само да изберете най-подходящия. Прочетете съветите как да откриете най-добрата настолна игра за подарък в следващите редове.
Помислете за възрастта
Разбира се, на първо място се съобразете с възрастта на човека, на когото ще подарявате. Децата учат бързо и лесно, но имат различни интереси и интелектуални възможности от възрастните. Лесно ще се ориентирате, ако проверите на кутията за каква възраст е подходящ продуктът.
За дете в детската градина изберете нещо съвсем просто. Може да го научи на буквите или цифрите, четенето или смятането, правилата за движение. Имайте предвид, че малчуганите трудно се спогаждат с връстници, така че ще имат нужда от помощ от родителите или по-големите братя и сестри. Помислете и за това, че те трябва да отделят нужното време на детето.
За дете на 6-8 години разгледайте класическите настолни игри с прости правила, лесни стратегии и плавна динамика. Мислете за нещо от категорията на „Не се сърди, човече“, „Змии и стълби“, „Домино“, карти тип „Черен Петър“ или „Уно“. Фината му моторика е достатъчно развита и за занимания от типа на „Дженга“ или „Микадо“. Има и специални образователни варианти, с които да развие познанията си по география, история и дори физика.
Ако детето е на около 10, изберете по-стратегически настолни игри, но нека правилата все още да са ясни и прости. Например от типа „Монополи“, „Дама“ или „Скрабъл“.
След 12 години можете да предлагате всякакви сложни правила, които да предизвикват въображението и мисленето на детето. То може да научи много лесно правилата на шаха, таблата или класическите карти и да се справя не по-зле от възрастен.
За възрастни има отделен раздел, на теми, които не са интересни или подходящи за деца.
Начинаещ или напреднал
Съобразете се, ако ще избирате подарък за начинаещ, без значение каква е възрастта му. Тук ще ви трябват по-прости правила, с по-дълго време за реакция. Задачата ви е да предизвикате интерес и ентусиазъм, но без да затруднявате с прекалено много концентрация. „Дженга“, асоциации и „Монополи“ могат да бъдат подходящи.
Колкото по-запален фен е на настолните игри, толкова повече ще трябва да вдигате нивото. За експертите ще трябва да предложите заплетени условия, дългосрочни стратегии и новаторски подходи.
Колко души ще участват
Хората рядко мислят за това, но е наистина важно с кого играете настолни игри. Динамиката между участниците може да промени цялото усещане и да създаде различен тип наслада.
Ако искате да поднесете семейно занимание, намерете настолна игра, подходяща за 4-5 души. Така ще дадете възможност на човека да се наслади на забавление с всички свои любими хора.
Ако предпочита да е с приятели, можете да потърсите още по-масова и забавна настолна игра, подходяща за партита и дори за отбори. Може да е свързана с асоциации, дедукция, кодови имена, дори алкохол. Подобни са „Диксит“, „Експлодиращи котки“ и различните игри на карти.
За двойки можете да изберете специални настолни игри за двама, които може да имат и закачлив контекст, ако сметнете за удачно.
*Платен материал