12 са новите лица, които се присъединяват към Посланиците на Европейския климатичен пакт в България. Те ще изпълняват ролята си за период от 1 година, след което всяка следваща година могат да кандидатстват за удължаване на срока. Към момента, Европейският климатичен пакт има 35 Посланика в България и общо над 1 100 в цяла Европа.

Посланиците на Европейския климатичен пакт предприемат действия в областта на климата в лично или професионално качество като представители на общност или организация, а не от името на Европейската комисия. Посланиците на пакта се избират въз основа на тяхното съответствие с целите и ценностите на Пакта и според развитието на общностите, инициативите и осведомеността на гражданите в областта на климата и климатичните промени, като например осигуряване на пропорционално представителство във всички държави-членки.

Ето и имената на 12-те нови Посланика на Европейския климатичен пакт в България, подредени по азбучен ред на техните фамилии, и дейностите, които те планират в ролята си на Посланици:

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Елена Брусарска: Като основател на дигиталната и комуникационна агенция HIBRID, Елена Брусарска има над 12 години професионален опит в сферата на връзките с обществеността и маркетинга. Натрупва опит в политическия PR, работейки като медиен съветник на един от българските членове на Европейския парламент. Има 9 години опит в екологичния сектор, със специализация в управлението на отпадъци, рециклирането и разделното събиране на отпадъци. Като посланик на Пакта популяризира и споделя с обществеността послания за екологичен начин на живот. Създава инициативата „Зелено дете“, която представлява поредица от събития в училища с деца от 5 до 7-ми клас, по време на които провежда дискусии по темите за опазване на околната среда, климатичните промени и какви действия може да предприеме всеки от нас на ежедневна база, за да съхраним природата и средата, в която живеем.

Мартин Величков: съосновател на „Младеж за зелено бъдеще“, първата българска асоциация за зелена младеж, и климатичен активист, фокусиран върху образованието на младежите и колективните действия. Като посланик на Европейския климатичен пакт планира да организира семинари за младежи в неравностойно положение, да създава съдържание за социалните медии с цел повишаване на осведомеността относно климата и да разработи ръководство за здравословно и устойчиво хранене, свързващо личното благополучие с действията за климата.

Дима Генова: Съчетавайки интересът си към устойчивото развитие и преподаването, Дима Генова завършва магистърската програма "Глобален мениджмънт на околната среда" в Университета в Киото към лабораторията за "Екологично образование". С богат опит в организацията на екологични събития и конференции, както и в разработването на международни образователни програми, тя активно работи за насърчаване на устойчиви практики. Фокусът на кариерата и в последните години е върху управлението на околната среда и подпомагането на бизнеси и институции в прехода към по-устойчиво бъдеще. В момента е част от екипа на Националния екологичен институт като консултант по околна среда.

Полина Дикова: Полина Дикова е специализирала Устойчиви финанси и има опит в областта повече от 3 години като мениджър Устойчивото финансиране във водеща финансова група. Запозната с регулациите в областта на устойчивото финансиране, като съдейства на компаниите за изготвяне на стратегия за устойчивост и ESG оценка. Член е на управителния орган на Еко Клъстер България.

Лиа Йовева: вярва, че действията в областта на климата зависят от активното участие на общността и образованието, формирайки основата на устойчиво бъдеще. Тя е страстен доброволец и защитник на климата и инициира различни проекти, насочени към повишаване на осведомеността относно устойчивостта и Европейския климатичен пакт. Планира разработването на образователни семинари и организирането на събития, които да насърчават диалога относно климата и социалните въпроси.

Димитра Канева: Димитра Канева е актриса, театрален артист и еко активист. Участва в природозащитни кампании от ранна възраст, като с времето най-много започва да я вълнува каузата на климатичната справедливост. Член е на управителния съвет на младежката организация ,,Млади приятели на Земята Европа“ (Young Friends of the Earth Europe). Димитра вярва, че чрез изкуството, и най-вече чрез театъра, можем да се вдъхновим да изградим един по-чист, по-красив и по- справедлив свят. Автор е на спектакъла ,,Земя на копнежи“, който изследва изселването, поради въглищна дейност и връзката на човека с дома му.

Полина Пенчева: Полина Пенчева е журналист и климатичен активист. Има награда от Дружеството на ООН за България „Млади репортери за мир“, награда „Зелено перо“ и награда за видео репортажи от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната индустрия в България. Участва в Програмата на Европейския парламент за обучение на млади журналисти и Програмата за проверка на факти (Fact Check) на Агенция Франс Прес (AFP). Била е редактор в Института за изследване на изкуствата към БАН, където няколко години по-късно се завръща, за да бъде част от екипа в ролята си на RP и редактор. Член на Асоциацията на европейските журналисти – България. Приема за своя основна кауза да повиши информираността в обществото относно зелените политики най-вече на бизнесите и големите организации.

Ивайло Петков: професионалист в областта на политиките по опазване на околната среда с дългогодишен опит в националните политики и политиките на ЕС в тази сфера. Разработва проекти, свързани с възобновяема енергия, зелен водород, смекчаване на изменението на климата и адаптиране към него. Ивайло Петков е изпълнителен директор на Инициатива Мисия Климат, регионална неправителствена организация, която има за цел да допринесе за усилията за адаптиране към изменението на климата и смекчаване на последиците от него на местно, национално и регионално ниво в Югоизточна Европа. Ангажиментите му като посланик на Европейския Пакт за климата включват аспекти на ангажиране на заинтересованите страни, повишаване на осведомеността и обучение.

Мариан Серафимов: образователен медиатор, работещ с млади хора за повишаване на осведомеността относно действията в областта на климата и устойчивостта. Като посланик на Европейския климатичен пакт планира да провежда обществени семинари за намаляване на въглеродния отпечатък, да организира инициатива за озеленяване на градовете и засаждане на 200 дървета, както и да проведе дигитална кампания за вдъхновяване на климатично съзнателно поведение.

Светослава Симеонова: Светослава Симеонова е инженер и социален предприемач, съосновател и изпълнителен директор на Foody, първата платформa с кауза, която се бори с разхищението на храна в България. Призната за "Sustainable Lady of the Year" (2021) и включена в класацията Forbes "30 under 30" (2023) в категория „Социално предприемачество“, тя работи активно за социална и екологична промяна. През 2024 г. Светослава е избрана за един от двамата младежки делегати на България в ООН. В ролята си на Посланик на Европейския климатичен пакт тя ще работи за изграждане на по-устойчиви общности, популяризиране на кръговата икономика и внедряване на иновации за намаляване на въглеродния отпечатък.

Марина Стефанова: мултидисциплинарен професионалист, способен да работи в мултикултурна и трансгранична среда. Вярва в устойчивото развитие на пазарите и обществата и иска да бъде част от по-голяма кауза.

Полина Чортова: застъпник на устойчивите иновации с фокус върху екологичното образование, кръговата икономика и климатичните технологии. Като посланик на Европейския климатичен пакт планира да организира семинари, да разработи образователни ресурси и да ангажира общностите с практически решения за климата. Целта ѝ е да вдъхновява устойчиви практики, като насърчава ресурсната ефективност и намаляването на отпадъците, достигайки до групи в неравностойно положение.

Основната роля на Посланиците на Европейския климатичен пакт е да информират, вдъхновяват и създават взаимовръзки с организации и хора, като предприемат действия в областта на климата в своите общности и мрежи. Очаква се те да предприемат различни действия и да инициират разнообразни активности, с които да допринасят за справянето с климатичната криза. Да насърчават гражданите, организациите и регионалните и национални правителства да са ангажирани с климатичната тема. Посланиците насърчават съответните заинтересовани страни да разгърнат амбициозни мерки и механизми за ускоряване на системните промени. Те споделят информация относно политиката и действията на ЕС в областта на климата.

С хаштаговете #EUClimatePact #MyWorldOurPlanet Клийнтех България, Националният координатор на  Европейския климатичен пакт в България, комуникира едно от ключовите послания на Пакта – животът ни в по-зелен град, държава, континент и планета зависи от малките крачки и действия, които всеки от нас предприема всеки ден.

Повече за Европейския климатичен пакт:

Европейската комисия поставя началото на Европейския климатичен пакт през 2020 г. като платформа за хора и организации, обединени от обща мисия за изграждане на по-устойчива Европа и подпомагане на гражданите на ЕС да постигнат климатична неутралност до 2050 г. Климатният пакт е част от Европейския зелен пакт и предоставя инструменти, ресурси, пространство за обсъждане на идеи и стъпки, така че всеки да се ангажира и предприеме действия по пътя към климатична неутралност – независимо колко големи или малки са те. Пактът предоставя благоприятна среда за инициативи, мрежи и движения, които вече са започнали да революционизират подхода към климатичните действия в Европа. Той има за цел да предостави платформа и възможност на всички европейци, които са готови да дадат своя принос по пътя към климатична неутралност. Пактът създава пространство за учене, свързване с други хора и разработване и прилагане на решения за изграждане на по-устойчиво бъдеще.

Координатор на дейностите на Европейския климатичен пакт в България е Клийнтех България, мрежа за иновации и чисти технологии, подкрепяща разнообразни решения за по-ефикасно използване на ресурси и цялостно по-зелена икономика. В ролята си на Координатор на Пакта, организацията има за цел да повиши осведомеността на гражданите по темите за климатичните промени, да ги информира за европейските политики и инициативи, както и да насърчава, стимулира и овластява хората да предприемат действия в професионалния и личния живот за намаляване на неблагоприятните ефекти от климатичните промени.

Национални координатори на дейностите на Пакта във всяка от 27-те държави-членки на ЕС осигуряват сътрудничество в координацията на националната мрежа от Посланици.  Като членове на общността те работят за постигане целите на Европейския климатичен пакт. Посланиците се избират от Европейската Комисия и посредством съвети, обучения, събития и различни дейности съдействат на хора, общности и организации да участват в Пакта и заедно да допринасят за развитието на едни по-устойчиви среда и общество. В България има 35 посланика: Саша Безуханова, Рада Бонева, Елена Брусарска, Паулина Чотрова, Полина Дикова, Джейн Димитрова, Цветелина Гарелова, Дима Генова, Румяна Грозева, Милена Илиева, Димитра Канева, Кристина Лазарова, Рая Лечева, Магдалена Малеева, Вера Маркова, Евгени Минев, Вихрен Митев, Стойчо Наков, Полина Пенчева, Апостол Пенков, Ивайло Петков, Ирена Петрова, Милан Рашевски, Илияна Семерджиева, Мариан Серафимов, Светослава Симеонова, Зорница Спасова, Марина Стефанова, Симона Стилиянова, Илияна Стоилова, Стилиана Тодорова, Богомила Трайкова, Ивайло Цочев, Мартин Величков, Лиа Йовева.