Станка Златева отново е златното момиче на България. След почти двугодишно отсъствие от професионалния спорт тя се завърна триумфално и спечели европейската титла в новата най-тежка категория в борбата при жените до 75 килограма.

На финала на шампионата на Стария континент във Финландия голямата ни шампионка победи представителката на Беларус Василиса Марзалюк с 4:2. Двубоят не започна добре за Станка и още в самото начало тя допусна съперничката й да поведе с 2:0, но преди изтичането на първите три минути изравни, а след това стигна и до пълния обрат.

Златева започна директно от четвъртфиналите на своята нова категория, където се наложи с туш срещу румънката Иляна Маковей. Жребият я изпрати на полуфинален сблъсък срещу украинката Катерина Бурмистрова, която не успя да се противопостави на Златева и българката се наложи с 3:1.

За Станка Златева това е шесто европейско злато, вече в новата категория. Това бе първо й състезание след Олимпийските игри в Лондон през 2012-а, когато стигна до сребърния медал в категория до 72 кг.

Радост преди нея във Финалния ни донесе и Джанан Манолова, която завоюва пети пореден бронзов медал за България.

Втората от на световното за девойки през 2013-а, стартира с туш срещу германката Надине Вейног, а след това срази и гъркинята Агоро Папавасилиу с 3:0. На полуфинала Манолова отстъпи пред Мария Мамашук (Беларус) с 2:6.

За бронза националката ни излезе срещу шведката Катерина Йохансон и я победи с 5:3.

Силният ден за нашите представители накрая увенча Александър Киров, който също спечели бронз в категория до 70 килограма.

Дебютантът на големи първенства стартира с технически туш срещу сърбина Заур Ефендиев, но загуби следващата си схватка със 7:7 срещу арменеца Григор Григорян, който съумя да спечели последната точка в схватката. Той обаче стигна до финал и изпрати Киров в репешажите. Там българинът стартира с победа с 6:0 срещу французина Кристоф Клавие, а в спора за бронза отново бе повече от убедителен и спечели с 5:0 срещу румънеца Адриан Моисе.

Така след четвъртия ден България вече има общо 7 медала от европейското първенство във Вантаа – 1 златен и 6 бронзови.