Ден девети под най-ранното и горещо слънце на олимпийските игри в Токио. Днес погледите бяха насочени към леката атлетика, която носи толкова радост на Италия.

Наследникът на великия спринтьор Юсейн Болт не е от неговата родна Ямайка, нито от САЩ или Великобритания. Италианец е и се казва Марсел Джейкъбс. 

Страната има и още един шампион - Джанмарко Тамбери, който нямаше нищо против да раздели своя златен медал в скока на височина с Еса Мутаз Баршим от Катар.

Представители на САЩ и Австралия пък взеха последните възможни отличия в плуването.

Ето и всички медалисти от Токио в деветия ден след откриването:

Спортна гимнастика, мъже на земя:
1. Артем Долгопят (Израел)
2. Райдерлей Сапата (Испания)
3. Рутенг Шиао (Китай)

Спортна гимнастика, кон с гривни мъже:
1. Макс Уилок (Великобритания)
2. Кай Чи Ли (Тайпе)
3. Казума Кая (Япония)

Спортна гимнастика, жени прескок:
1. Ребека Андраде (Бразилия)
2. Микайла Скинър (САЩ)
3. Соджонг Йо (Южна Корея)

Снимка: Reuters

Спортна гимнастика, жени успоредка:
1. Нина Дервеел (Белгия)
2. Анастасия Илианкова (Русия)
3. Суниса Лий (САЩ)

Лека атлетика, спринт 100 метра мъже:
1. Марсел Джейкъбс (Италия)
2. Фред Кърли (САЩ)
3. Андре Де Грас (Канада)

Лека атлетика, скок на височина, мъже:
1. Джанмарко Тамбери (Италия)/Еса Мутаз Баршим (Катар)
3. Максим Недасекау (Беларус)

Лека атлетика, троен скок жени:
1. Юлимар Рохас (Венецуела)
2. Патрисия Мамона (Португалия)
3. Ана Пелетейро (Испания)

Лека атлетика, тласкане на гюле жени:
1. Лиджиао Гонг (Китай)
2. Рейвън Саундерс (САЩ)
3. Валери Адамс (Нова Зеландия)

Снимка: Reuters

Бадминтон, жени сингъл:
1. Фей Ю Чен (Китай)
2. Йинг-Цу Тай (Тайпе)
3. Синдху Пусарла (Индия)

Колоездене, BMX свободен стил мъже:
1. Логън Мартин (Австралия)
2. Даниел Дерс (Венецуела)
3. Деклън Брукс (Великобритания)

Колоездене, BMX свободен стил жени:
1. Шарлът Уортингтън (Великобритания)
2. Хана Робъртс (САЩ)
3. Никита Дюкарос (Швейцария)

Снимка: Reuters

Скокове във вода, жени от 3 метра трамплин:
1. Тингмао Ши (Китай)
2. Хан Уанг (Китай)
3. Криста Палмър (САЩ)

Фехтовка, шпага отборно мъже:
1. Франция
2. Русия
3. САЩ

Голф, мъже индивидуално:
1. Ксандър Шауфел (САЩ)
2. Рори Сабатини (Словакия)
3. Ти Си Пан (Тайпе)

Ветроходство, мъже индивидуално:
1. Мар Уърн (Австралия)
2. Тончи Стипанович (Хърватия)
3. Херман Томсгаард (Норвегия)

Ветроходство, жени индивидуално:
1. Ан-Мари Риндом (Дания)
2. Жозефин Олсон (Швеция)
3. Марит Бувмеестер (Нидерландия)

Плуване, мъже 50 метра свободен стил:
1. Кейлъб Дресел (САЩ)
2. Форан Манаду (Франция)
3. Бруно Фратус (Бразилия)

Плуване, мъже 1500 метра свободен стил:
1. Робърт Финке (САЩ)
2. Михайло Романчук (Украйна)
3. Флориан Велброк (Германия)

Плуване, мъже 4х100 смесена щафета:
1. САЩ
2. Великобритания
3. Италия

Снимка: Reuters

Плуване, жени 50 метра свободен стил:
1. Ема Макион (Австралия)
2. Сара Сйостром (Швеция)
3. Пернил Блум (Дания)

Плуване, жени 4х100 смесена щафета:
1. Австралия
2. САЩ
3. Канада

Тенис, мъже сингъл:
1. Александър Зверев (Германия)
2. Карен Хачанов (Русия)
3. Пабло Кареньо Буста (Испания)

Тенис, жени двойки:
1. Чехия
2. Швейцария
3. Бразилия

Тенис, смесени двойки:
1. Русия
2. Русия
3. Австралия

Снимка: Reuters

Вдигане на тежести, жени 76 кг:
1. Нейси Дахомес Барера (Еквадор)
2. Елизабет Катерин Ни (САЩ)
3. Ареми Фуентес Завала (Мексико)