Балтимор Рейвънс е новият шампион в Националната футболна лига на САЩ. "Гарваните" триумфираха с трофея "Винс Ломбарди", след като победиха Сан Франциско Фортинайнърс с 34:31 точки в 47-ия финален двубой Супербоул.

Това е втора титла в историята на клуба след триумфа през 2000 г. и първа загуба за Сан Франциско в шест финала. За десети път мачът за титлата се игра в Ню Орлийнс, а стадионът "Супердоум" бе домакин на едно от най-големите спортни събития в годината за седми път.

Пред 80 хиляди зрители с основна заслуга за успеха на Балтимор бе страхотната игра на куортърбека Джо Флако, който подаде за три тъчдауна, общо 287 ярда и бе избран за играч на мача. С две влизания в крайната зона се отличи Джакоби Джоунс, който записа най-дългия тъчдаун в историята на Супербоул за 108 ярда.

Треньорът Джон Харбоу пък успя да спечели съревнованието с по-малкия си брат Джим, който е начело на Сан Франциско. Това бе първият случай в историята на четирите най-популярни спорта в САЩ (Американски футбол, бейзбол, баскетбол и хокей), в който във финален сблъсък треньорите на двата тима имат семейна връзка.

Традиционното супер шоу на почивката между двете полувремена пък бе поверено на Бионсе, която впечатли публиката със страхотния си глас и танцови възможности.

Резултатът бе открит още в 6-ата минута на първата част. След като Сан Франциско не успя да направи нищо при първото си притежание на топката, плеймейкърът на Балтимор Джо Флако имаше нужда от 4 минути и 7 опита, за да стигне до крайната зона на противника с 13-ярдов пас за Антоан Болдън. Допълнителният удар на Джейсън Тъкър бе точен за 7-0 точки. До края на първите 15 минути символичните домакини имаха възможност да изравнят, но отбелязаха само три точки след добро изпълнение на Дейвид Ейкърс от 36 ярда.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В началото на втората четвърт Кортни Ъпшол изпусна топката при нападение на Сан Франциско. Рейвънс се възползваха от това и отбелязаха нов тъчдаун чрез Денис Пита, който получи подаване от Флако за 1 ярд. Веднага след това младият и неопитен куортърбек на Сан Франциско Колин Каперник подаде неточно, топката бе открадната, но Балтимор не успя да отбележи при последвалата атака. Това обаче се случи по-малко от 2 минути преди края на полувремето, когато Флако хвърли перфектен 47-ярдов пас за Джакоби Джоунс, който направи фантастично хващане и пробяга още 9 ярда за поредния тъчдаун. На почивката резултатът бе 21-6 за Балтимор, а Джо Флако стана третият куортърбек в историята с три тъчдаун паса през първите 30 минути.

Второто полувреме започна още по-зле за Сан Франциско, като веднага след началния удар Джоунс улови топката и необезпокояван от защитата на Фортинайнърс пробяга цели 108 ярда, за да покачи на 28-6. В този момент електрическото захранване на стадиона спря и срещата бе прекъсната за 35 минути.

Паузата се отрази положително на играчите на Сан Франциско, които отбелязаха два тъчдауна до края на третата част чрез Майкъл Крабтри и Франк Гор и намалиха изоставането си само на пет точки, 23-28.

В заключителните 15 минути Балтимор успя да отбележи 6 точки с две точни изпълнения на Джейсън Тъкър. Разликата бе намалена на 2 точки, след като Каперник отбеляза рекордният за Супербоул 15-ярдов тъчдаун от куортърбек 10 минути преди края. В самия край на срещата играчите на Сан Франциско бяха само на няколко ярда от победата, но не успяха да отбележат при нито един от четири опита, като при един от тях останаха съмнения за нарушение, което обаче не бе отчетено от съдиите. Така Сан Франциско на практика загуби финалния сблъсък.