В последните дни на 2012 година ви представяме някои от най-значимите спортни събития, които предизвикаха най-голям интерес за вас в сайта на bTV.

Летните олимпийски игри в Лондон

Олимпиадата в Лондон ще се запомни с нови спортни постижения, лични драми и емоционални върхове и падения.

За голямо съжаление българският отбор постигна най-слабото си участие в олимпийски игри от 60 години насам. Националните състезатели спечелиха един сребърен и един бронзов медал благодарение на Станка Златева в борбата и на Тервел Пулев в бокса. България си тръгва без златно отличие от олимпийски игри за първи път от Хелзинки 1952, а в Лондон завърши на 63-то място в класирането по медали.

Волейболистите се представиха отлично и станаха четвърти. Те играха полуфинал за първи път от Москва 1980. Гимнастикът Йордан Йовчев не само, че влезе във финала на халки, но и стана седми. Той единственият спортист в света участвал на 6 поредни Олимпиади.

Игрите в английската столица ще се запомнят с постижението на плувеца Майкъл Фелпс, който стана олимпиецът с най-много медали - 22 от, които 18 златни.

Юсейн Болт стана първият лекоатлет, защитил титлата си в бягането на 100 и 200 метра.

САЩ спечели генералното класиране по медали с 46 златни, 29 сребърни и 29 бронзови. На втора позиция завърши Китай (38, 27, 23), а трети станаха домакините от Великобритания (29, 17, 19).

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Кубрат Пулев стана "Спортист на годината"

Кубрат Пулев бе избран за спортист номер 1 на България. Той стана европейски шампион на Европейския боксов съюз в тежка категория през 2012 г., а през 2011-а спечели интерконтиненталната титла, отново при най-тежките. Освен това, през 2012 г.той защити и двата си пояса в срещата с Александър Устинов, за да се подготвя и за мач с Владимир Кличко през следващата година. Кубрат Пулев има 17 победи в 17 мача на професионалния боксов ринг.

Братът на Кобрата Тервел Пулев оформи роднинска и боксова връзка в първите две места след бронза си от Игрите в Лондон. Победителката от последните две издания на "Спортист на годината" Станка Златева тази година зае трето място.

Европейското първенство по футбол в Полша и Украйна

Испания стана първият отбор, успял да защити европейската си титла. На финала "Ла фурия" разгроми Италия с 4:0 в Киев. Общо с триумфа през 1964 г. Испания е за трети път шампион на Европа. Сегашната титла е и третата поредна победа на Испания на голямо първенство, след европейската титла преди четири години и световната през 2010 година в ЮАР.

Челси триумфира в Шампионската лига, Атлетико (Мадрид) спечели Лига Европа

Челси сензационно спечели Шампионската лига след победа с 5:4 при изпълнения дузпи над Байерн, при това на терена на тима от Мюнхен - на "Алианц Арена". Това бе първият трофей за лондончани в турнира в цялата история на клуба. В полуфиналите Челси изхвърли от надпреварата считания за фаворит в Шампионската лига състав на Барселона.

Атлетико (Мадрид) спечели с класическото 3:0 финала на Лига Европа срещу Атлетик (Билбао), който се игра на стадион "Арена Национал" в Букурещ.
Така "дюшекчиите" спечелиха за втори път отличието в рамките на последните 3 години.

В двубоя за Суперкупата на Европа игран в Монако Атлетико (Мадрид) разгроми Челси с 4:1 и спечели още един престижен трофей.

Лудогорец завоюва исторически требъл

Лудогорец спечели исторически първи требъл. До този момент само грандовете ЦСКА и Левски бяха печелили по три купи в един сезон.

Тимът от Разград триумфира с шампионската титла още при дебюта си в "А" група. Отборът на бизнесмена Кирил Домусчиев изпревари ЦСКА само с 1 точка в крайното класиране. Лудогорец спечели Купата на страната с победа над Локомотив (Пловдив) с 2:1 след пълен обрат на финала, а в началото на новия сезон завоюва и Суперкупата на България след победа с 3:1 отново на Локомотив (Пловдив).

След 4 сезона в Манчестър Юнайтед Бербатов облече фланелката на Фулъм

Най-добрият български футболист през последните години Димитър Бербатов, който през 2008 заигра на "Олд Трафорд" за рекордна сума от 30,75 млн. паунда има 149 мача за Юнайтед и отбеляза 56 гола премина във лондонския Фулъм.

На 30 август 2012 Бербатов подписа 2-годишен договор с отбора от "Крейвън Котидж".

Себастиан Фетел стана най-младият трикратен световен шампион във Формула 1

Себастиан Фетел е новият стар световен шампион във Формула 1. Германецът спечели титлата за трети пореден път в кариерата си. Фетел изпревари основния си конкурент Фернандо Алонсо с 3 точки в генералното класиране.
Фетел приключи с 281 точки, следван от Алонсо с 278, Райконен с 207, Хамълтън със 190, Бътън със 188 и Уебър със 179.

Сезонът ще се запомни с голямото напрежение до последното състезание за Гран при на Бразилия в, което бе решена световната титла. Легендата Михаел Шумахер, който е 7-кратен световен шампион завърши кариерата си.
При конструкторите Ред Бул отново е на върха с 460 точки, пред Ферари с 400, Макларън с 378 и Лотус с 303.