Съвсем скоро президентът на Реал (Мадрид) Флорентино Перес ще празнува десетата си годишнина начело на клуба. Простите сметки показват, че по време на неговото управление, от 2000 до 2006 година и от 2009-а до момента, Реал (Мадрид) е похарчил 860 милиона евро за трансфери и е спечелил едва десет трофея.
С други думи, цената на всяка една купа е „скромна” – точно 86 милиона. Една налудничава сума, имайки предвид значението на повечето от тези трофеи. В декадата на Флорентино Реал спечели само една Шампионска лига, три титли на Испания, една Купа и три Суперкупи на страната, Суперкупа на Европа и Интерконтинеталната купа.
По време на двата си мандата Перес е наел и уволнил почти толкова мениджъри, колкото са и титлите под негово ръководство. Осем от най-добрите европейски треньори са акостирали на „Сантяго Бернабеу” и след това са напускали поради незадоволителни резултати.
Най-големите успехи на Флорентино са в периода, когато на треньорския пост е Висенте Дел Боске.
Перес никога не е пестил финансови средства за селекция, като още в първото си трансферно лято, като президент, харчи 120 милиона евро за нови попълнения и успява да открадне звездата на големия съперник Барселона - Луиш Фиго. В следващите три години в Мадрид пристигат Зинедин Зидан, Роналдо и Дейвид Бекъм.
През 2004-а за наставник е назначен португалецът Карлос Кейрош, а спечелената в началото на сезона Суперкупа се оказва последният трофей за Флорентино преди триумфа в турнира за кралската купа през 2011-а, под ръководството на Жозе Моуриньо. Последният, между другото, вече също не е част от Реал.
От началото на втория му период като ръководител в клуба, Перес е похарчил 400 милиона евро за нови футболисти, повечето от които още през 2009 година, когато той беляза завръщането си с трансферите на Кристиано Роналдо, Кака, Карим Бензема и Шаби Алонсо.
През идното лято се очаква Флорентино отново да бъде изключително активен на трансферния пазар и отново да счупи рекордите за най-скъпа селекция. Привържениците на отбора обаче не искат звезди, а титли. Последните обаче липсват. Засега.