Последни новини

Елена Поптодорова: Победата на Тръмп е грандиозна, малцина очакваха да е толкова съкрушителна

Елена Поптодорова: Победата на Тръмп е грандиозна, малцина очакваха да е толкова съкрушителна

Задържаните в Петрич полицаи: Били са с кабел малолетни деца при разпит

Задържаните в Петрич полицаи: Били са с кабел малолетни деца при разпит

Откриха „най-дълго живялата акула“ на планетата, бродеща във водите близо 400 г. (ВИДЕО)

Докато снимат клипчета за социалните мрежи: Младежи са в болница след катастрофа (СНИМКИ)

Джейхан Ибрямов излиза на свобода, за да стане депутат в новия парламент

Осъдиха на 31 г. затвор лекаря, опитал да убие партньора на майка си с фалшива COVID-19 ваксина

На ръба: Доналд Тръмп встъпва в Белия дом с печален рекорд, ето какъв (СНИМКИ)

Астронавти публикуват снимка от Космоса от изборния ден, след като гласуваха предсрочно

„Ало, д-р Лазаров е, дъщеря ви катастрофира“: Телефонни измамници излъгаха възрастна жена

19-годишен шофьор блъсна и уби пешеходка в Хасково

Политически хамелеон: Кой е Доналд Тръмп? (ВИДЕО И СНИМКИ)

За две десетилетия, Доналд Тръмп преминава през демократите, републиканците, става независим, а след това отново демократ

Владислава Лазарова Владислава Лазарова

Публикувано в  10:50 ч. 06.11.2024 г.

Доналд Тръмп се регистрира като републиканец преди 37 години: през 1987 г., в Манхатън. Оттогава, той сменя партийната си принадлежност и политически убеждения цели пет пъти, сочи официалната статистика.

През 1999 г. Доналд Тръмп става член на Партията на независимостта, като го прави в Ню Йорк. Две години по-късно обаче, през 2001 г., един от най-богатите хора в света и със сигурност, най-богатият човек, обитавал някога Белия дом, вече е демократ. Тогава Тръмп се вписва като член на Демократическата партия, която в тези президентски избори на САЩ изправиха срещу него Камала Харис.

„Бракът“ между Демократическата партия и Доналд Тръмп приключва през 2009 г., когато той се връща към първата си политическа любов – Републиканската партия. Но и тогава все още не е напълно убеден, че е постъпил правилно, защото през 2011 г. решава да се провъзгласи за „независим“, „без партийна принадлежност“.

Последният завой, който Доналд Тръмп прави по партийна линия датира от 2012 г. Тогава се „прибира“ обратно в своя първи дом по политическа линия – Републиканската партия и поне до този момент, остава верен на републиканците.

Доналд Тръмп става президент за първи път в своята кариера именно като републиканец – това се случва в изборите през 2016 г. Сега, отново издигнат от Републиканската партия, бизнесменът и магнат, срещу чието име стои състояние от $8 млрд., според „Форбс“, се завръща във владение на Белия дом след 3-годишно прекъсване, поредица от скандали и импийчмънт.

Именно поради всичко описано по-горе, Доналд Тръмп често е описван в политическия си портрет като хамелеон, който обича често да сменя възгледите си – факт, който дори самият той не отрича и не се притеснява да го прави публично през последните две десетилетия.

Протекционист в политиката

Доналд Тръмп винаги е бил окачествяван като протекционист в политически и бизнес план. Какво означава това? Тръмп е „за“ ограничаването на вноса от чужди държави и облагането на чужди стоки с тарифи, които са в ущърб на американската икономика.

Той е „за“ предпазване на американските производители, американските предприятия и американските работници от конкуренцията на външния пазар. Протекционизмът като цяло обаче се застъпва за партии, които заемат икономически националистически позиции, докато икономически либералните политически партии подкрепят свободната търговия.

Популист в политиката

Едно от главните обвинения на конкурентите му на политическата сцена, което Доналд Тръмп никога не оспорва, са нападките по негов адрес в популизъм. Даже напротив. Тръмп често се определя сам себе си като популист и много се гордее, че политическите му разбирания са в „интерес на народа“.

Снимка: Reuters

Милиардерът спокойно изповядва политиката си, с която народът му е изконно по-важен от елита на нацията и от каймака богаташи на американското общество. Според Доналд Тръмп, добродетелите на най-бедната прослойка на обществото, както и на средната класа в САЩ са несравнимо по-сериозни от тези на елита на американците. Абсолютен парадокс е, че за Доналд Тръмп на тези президентски избори отвъд океана гласуваха крайно бедни граждани, но същевременно и едни от най-богатите хора на земята: справка, Илон Мъск.

Изолационист в политиката

Изолационизъм: вие чували ли сте това понятие и знаете ли, че то е цяла политическа философия? Е, Доналд Тръмп е определян и като изолационист, но и сам себе си често се определя като изолационист. Ето и какво означава това:

Изолационизмът е термин, който се използва за обозначаване на политическа философия, която защитава външна политика, която се противопоставя на намесата в политическите дела на чужди държави и особено във войните, водени от чужди държави. Като представител на изолационизма, Доналд Тръмп основно защитава неутралитета на САЩ и е против заплитането във военни съюзи и пактове за взаимна отбрана. В своята най-чиста форма, изолационизмът, с когото е свързан Тръмп, търси разграничение от всякаква ангажименти към чужди държави, включително икономически договори и търговски споразумения.

Националист в политиката

В последно време, Доналд Тръмп се държи, говори, действа, обещава и самоопределя категорично като граждански националист. Той твърди, че се води единствено от чистия интерес на американската нация, бори се и ще се бори за нейния суверенитет, против е, каквато и да било външна намеса и работи изцяло в полза на националната идентичност, единство и солидарност.

Снимка: Reuters

През годините, като един истински хамелеон, Доналд Тръмп, казва доста неща, доста противоречиви в политически аспект. Ето и две от знаковите му изказвания през последните две десетилетия:

Интервю пред Си Ен Ен, 2004 г.

„В редица случаи вероятно се идентифицирам повече като демократ. Просто изглежда, че икономиката се справя по-добре при демократите, отколкото при републиканците. Сега обаче не би трябвало вече да е така. Но ако се върнете назад, изглежда, че е било именно така: демократите са се справяли по-успешно икономически в миналото.“

Интервю пред CNN, 2017 г.

„Аз мога да поправя системата, ако бъда избран. Американизмът, а не глобализмът е нашето кредо. Аз съм кандидат на „закона и реда“, аз съм гласът на „забравените мъже и жени“. Аз ще сложа край на „американската касапница“, на „земята на изоставените фабрики, икономическа тревога, нарастващата престъпност“.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK 

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis