bTV и „120 минути” започват нова поредица. Тя се казва "Спасените" и нейн автор е Лиляна Боянова, която познавате добре от bTV Новините" и "Вярваме в доброто".
Спасените са пациентите – ще показваме историите на пациенти и срещата им с лекари, които са спасили живота им, каза в предаването Лиляна Боянова. Тя допълни, че има изключително много такива истории. В първата такава от поредицата разказваме за двама лекари, спасили живота на едно момченце, което вече е на 3 години.
Двама мъже с името Георги в бели престилки се превръщат в ангелите спасители на едно малко, вече 3-годишно момченце.
Прегръдката за малкото дете днес е възможна заради двама сърцати лекари, които приемат работата си като мисия – да помагат.
"Аз съм благодарна всеки един ден. Просто всеки един ден, в който стана сутринта и съм благодарна, че се събуждам, че той е жив и здрав, че сме заедно тримата щастливи. Той расте все повече и повече, и е едно щастливо и здраво дете", каза майката на Руслан Женина Трифонова.
Тази история започва на 12 юни, когато малкият Руслан е приет в Бургаската болница. Има силни коремни болки и повръщане.
"Реално на четвъртия ден от лечението от престоя в болницата, се влоши и това всъщност беше повод за срещата ни с д-р Гендов. Той видя, че детето всъщност има проблем, но трябваше да се уточни какъв е точно, за да може да се отреагира. Направи му изследвания и ми каза, че може би ще се наложи операция”, разказа Женина Трифонова.
"Беше въпрос на часове, не бих казал минути, но на часове със сигурност. Ставаше въпрос за напреднало остро коремно състояние, трябваше да се реагира в този момент”, уточни хирургът в МБАЛ – Бургас д-р Георги Гендов.
Без да губи време, доктор Георги Гендов се обажда на своя колега д-р Георги Мигаров, който е детски хирург. Доктор Мигаров е в отпуск, за да отпразнува 60-тата си годишнина, но без да се замисли, тръгва към болницата.
"Нямаше какво да се колебая, просто трябваше да се оперира!”, категоричен е и д-р Георги Мигаров.
Когато започват да оперират момченцето, лекарите установяват, че Руслан има рядко вродено заболяване – киста, която притиска червата му. Отстраняват я и операцията минава успешно.
"Господ е бил с нас! Друго обяснение нямам! В точния момент, на точното място, точните хора", сподели бащата на Руслан Живко Динев.
След операцията, докато Руслан е в отделението по реанимация, доктор Гендов продължава с грижите си към него. Посвещава всяка една свободна минута на малкия си пациент.
"Ходил е и го е успокоявал... той беше на едно огромно легло…Това е малко дете има нужда от ласка. Просто докторът каквото е можел, като приятелска ласка, балончета от ръкавички, т.н., само и само да има с какво да го зарадва, защото той си търси мама и тате", допълни бащата на детето.
„Галил го е, успокоявал го е, отивал е, оперирал е, връщал се после пак при него”, допълни майка му.
"Не смятам, че съм направил нещо геройско или нещо изключително. Всеки би го направил, всеки един от колегите би постъпил по същия начин" Не мога да откажа, когато едно дете протегне ръчички към мен да го гушна. Просто това не смятам, че някой нормален човек би го направил по друг начин”, каза д-р Георги Гендов.
37-годишният хирург ясно е знаел какъв е искал да стане, когато порасне.
"Детска мечта ми е наистина. За щастие, осъществена. Имам още накъде да се развивам, надявам се да не спра до тук", допълни д-р Гендов.
А топлото отношение на лекуващите към малкия Руслан може би ще предначертае и неговата съдба.
"В първите ни дни в къщи той казваше, че ще стане доктор. Преглеждаше ни, на всички ни слагаше лепенки. Всички бяхме целите в лепенки. Казваше, че ще пием прахчета, болни – здрави, прахчета трябва да се пият. И така, искал да стане лекар, за да помага!", разказа майка му Женина Трифонова.