Покрай промените в прага за преференциалния вот, с който могат да се пренареждат листите, се създаде напрежение не само между управляващите и опозицията в лицето на БСП, но и в управляващата коалиция.

С гласуваните промени прагът беше вдигнат толкова високо, че на практика обезсмисли преференциалния вот.

Социалистите дори напуснаха парламента заради тази и други промени в Избирателния кодекс. На ГЕРБ и Обединените патриоти се наложи да стягат редиците, за да осигурят кворум.

Освен това от партията на Бойко Борисов дадоха заден и обявиха, че ще върнат предишния праг на преференциите.

Въпросът е обаче дали избирателите познават депутатите, които са вкарали в настоящия парламент с преференциален вот.

В настоящото Народно събрания има 45 представители, избрани с преференция от всички партии. В листите на всички политически сили има избрани с преференция депутати, но единствено при ДПС нито един от тях не влиза в парламента (партията ги принуждава да се откажат).

При ГЕРБ от общо 95 депутати 24 са избрани с преференции, от тях 6 са избрани заради „феномена 15/15”.

При БСП от 79 депутати 18 са избрани с преференции и 8 от тях са заради съвпадение на номера на кандидата в листата с номера на партията в бюлетината.

„Обединените патриоти” имат само един депутат, избран с преференция, но той не по „феномена 15/15”.

При „Воля” също един депутат е избран с преференции, но благодарение на съвпадението на неговия с номер с този на партията.

От ДПС, които са твърдо против преференциалния вот, в момента в парламента няма нито един депутат, избран по този начин.

Един от листата на ДПС, избран на принципа на „феномена 15/15” – Ангел Исаев, не се отказа от депутатското място, и беше изключен от парламентарната група.

Няма точна статистика колко от народните представители, избрани с преференция, са се отказали от депутатското място.

Вижте повече във видеото!