“44% са хората, които взимат заплати до 1000 лв. бруто. Тревожното е, че тези хора започват да стават все повече. Ако изчислим нетния размер или сумата, с която разполагат месечно, това е между 750 и 800 лв.”, каза в "Тази сутрин" зам.-директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Виолета Иванова.
Вчера от КНСБ съобщиха, че необходимият нетен месечен доход за издръжка на един работещ човек, живеещ сам, е 1351 лв.
“Нашето изследване, което се проведе в края на декември, отново показва, че издръжката на живот поскъпва и нарастват и необходимите средства за живот”, каза Иванова.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Тя добави, че на едно тричленно семейство са му нужни 2432 лв., за да може да живее нормално.
“За една година това е ръст от 17,7%. Близо ⅔ от осигуряващите се лица по трудовоправни отношения не могат да си позволят заплата за издръжка в размер на 1741 лв. за работещ”, смята Иванова.
“Тези цени на стоките, които наблюдаваме, са от големите търговски вериги. Най-голямо поскъпване има в цената на яйцата - 64%. За мен това е спекулация и липса на контролни механизми. В България 64% скок на цената на яйцата, а в Европа 30%”, заяви тя.
Иванова подчерта, че 780 лв. е нарастване с 20% на минималната заплата, но на годишна база това е ръст около 12%.
“Това съвсем не покрива нарастването на цените и достигането на кумулативната инфлация от 16,9% в края на декември”, смята тя.
По думите ѝ директивата за адекватни минимални работни заплати, приета октомври 2022 г., гласи, че МРЗ трябва да осигурява достоен начин на живот.
Още от данните на КНСБ четете на businessnovinite.bg: