Жители на Черноморец негодуват срещу рибарско пристанище, разширено и обновено за 10 милиона лева. Пристанището функционира от 3 г., а за това време хората с ужас наблюдават как пясъкът изчезва.
В част от плажа са останали само камъни. Пясъкът е изтласкан в другия край на ивицата, където се образува заблатяване.
С отнемането на пясъка е започнало и свличането на брега. Свлачището е напът да погълне и стълбището, по което доскоро се е слизало на плажа.
„Една трета от плажа го няма на този етап, ние се притесняваме какво ще се случва в следващите години”, коментира Яна Николова от Инициативния комитет, в предаването „Тази сутрин” по bTV.
Според местните хора туристите въобще не са доволни от плаж „Черноморец”.
„Откакто беше завършено пристанището, пясъкът изчезна, за което ние търсим отговорност от проектантите, строителите и изпълнителите”, каза Георги Димитров, собственик на малки хотели.
В подписка над 300 души настояват да бъдат изследвани теченията в залива и ивицата да бъде възстановена. „Бизнесът на хората загива тотално. Почиващите намаляват, защото морето стана едно блато”, каза жена от протестиращите.
Капацитетът на пристанището е за домуване на 110 лодки, но в момента зимуват не повече от десетина и няколко яхти.
„От бурите ни предпазва, обаче пък има много лош ефект, че половината залив вече го няма, защото явно се образуват някакви течения, които не са предварително добре изчислени”, коментира рибарят Милчо Георгиев.
Кметът на Черноморец Добри Добрев обеща да участва в предаването, но минути преди включването в „Тази сутрин” по bTV се обади и каза, че спешно му се е наложило да пътува за София.
Общината в Созопол, която стопанисва пристанището, е потърсила помощ от Института по океанология. „Казват, че може да се поправи, няма непоправими неща, могат да го направят – с буни или някакви други техни съоръжения”, посочи Стоян Маринов, директор на ОП „Рибарски пристанища”.
Местните не са съгласни за изграждането на буни. „Не сме съгласни с бетон да оправяме още бетон. Искаме обследване на плажната ивица и теченията, след което да се каже какво трябва да се предприеме от тук насетне”, заяви една от протестиращите.
bTV покани и концесионера на плажа, който също призна, че проблемът с отнемането на пясъка и затлачването на плажа е голям, но той отказа да дойде, за да не се конфронтира с общината.
От областната управа обясниха, че са изпратили писмо до четирите ресорни министерства – на транспорта, туризма, екологията и регионалното развитие, за съставяне на комисия, която да реши проблема с централния плаж на Черноморец.