Иновативен завод за насекоми вдигна на протест софийското село Лозен. Фабриката развъжда мухи и произвежда протеини от ларвите им.
Преди това е бил в Елин Пелин, където местните също са протестирали.
Черната муха войник може да спаси света от глад. Може да спаси и горите от изсичане, поради растящите нужди от земеделски площи за соя. Ларвите ѝ са най-устойчивия и щадящ природата източник на протеини за храни и фуражи. Иновативно, екологично, безотпадно. Но има един проблем – миризмата.
„Миришеше ужасно. Беше нещо страховито, имам къща за гости по-надолу, може би над 200 метра, клиентите ме питаха да не е умряла котката на съседите, че мирише така“, казва Елена Цветанова, жител на Елин Пелин.
Цветанова е собственик на заведение за хранене в града, точно до иновативния завод за протеини от ларви на черна муха. Казва, че помолила работниците от завода за насекоми да не влизат в заведението, защото другите клиенти излизали заради лошата миризма.
„В началото миришеше само в нашия квартал, след това започна да мирише до другия край на града. Хората не можеха да спят на отворени прозорци и беше нещо ужасно. Всички пишеха в групата какво става защо мирише така, събирахме подписки, продължавахме да пускаме жалби. Беше нещо ужасно. Най-накрая те се отказаха, може би видяха, че няма да се откажем“, разказва още жената.
Случайно жители на софийското село Лозен разбират, че заводът за мухи и ларви се мести в полите на Лозенската планина. И вдигат протест, защото никой не ги е информирал.
Цените на имотите в 10-хилядното село са сред най-високите в България, а населението му непрекъснато расте.
„Аз съм сериозно притеснен, тъй като това е на около 800 метра от къщата, в която съм инвестирал. Сериозно ни притеснява дали Лозен ще е добро място за живот“, коментира Пламен Цеков, жител на Лозен.
В селото питат защо заводът е получил разрешителни без оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) и без гражданите да са били информирани.
Заводът се настанява в бивш цех за мебели, затова формално се води преустройство, а не нов завод.
В изграждащия се завод за протеини от мухи в Лозен посрещат екипа ни и уверяват, че има решение на проблема с миризмата.
„В базата ни в Лозен ще предотвратим всякакво излизане на миризми чрез съвременна система за озониране на въздуха. Производствените помещения са изцяло затворени, без прозорци, без отворени врати, от които да се осъществява свободна циркулация на въздух, и всички изходящи въздушни потоци се третират. Третират се чрез озонация, което в нашата индустрия е най-добрия начин за унищожаване, не просто маскиране, на всякакви миризми“, обяснява Камен Кръстанов, оперативен мениджър на завода.
В крайна сметка обаче Министерството на околната среда и водите оттегля своето решение за завода в Лозен и предстоят процедура по ОВОС и обществено обсъждане. А от предприятието за протеини от ларви на мухи канят всеки жител на селото сам да се увери какви мерки за взели, за да не мирише.