Рокада в Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти. Служебният кабинет вчера освободи от поста председател проф. Илко Гетов. 

Той оглави лекарствения регулатор през юни тази година след предложение на здравния министър тогава Асена Сербезова и решение на кабинета "Петков".

“Това е поръчка, министърът изпълнява нечия поръчка. Аз с министъра не съм с се виждал, дори за 10 минути работа среща. Не мога да кажа на кого, питайте него”, каза проф. Илко Гетов на въпрос дали знае защо е сменен. 

“Вероятно има много големи апетити за поста, защото се следят всички процеси в системата и това е последната стъпка преди разходването на публични средства за даден лекарствен продукт", смята той.

В позиция до bTV от здравното министерство посочват: "Мотивите за промяната са свързани с подобряване на ефективността в изпълняваните от Съвета функции."

"Какво означава подобряване на ефективността, как се мери ефективността на един такъв орган? Аз ще ви кажа – с това има или няма забавени процедури. До момента нямаме нито една забавена процедура по вина на съвета", попита Гетов. 

10 процедури за нови лекарства или на нови показания на вече одобрени лекарства са приключили тази година. Очаква се НЗОК да започне да ги плаща от 2023 г. Други 67 са в ход - основно в областта на онкологията, онкохематологията, множествената склероза и редките заболявания.

От фармацевтичния съюз се опасяват, че рокадата в регулатора може да забави процедурите, а от там и лечението на пациенти с нови терапии. 

"Това означава, че те няма да могат да влязат в списъка за реимбурсиране. И това означава, че някои от пациентите няма да могат да получат терапия, която да бъде реимбурсирана", смята Велина Григорова от Българския фармацевтичен съюз.

Списъкът за реимбурсиране е за лекарства, за който плаща касата. Ако те не влязат в него до края на тази година, няма да се плащат с публични средства през 2023 г., а евентуално през 2024 г.

"Ако ритмичността на работата на съвета по цени и реимбурсиране бъде нарушена, това ще застраши пряко живота на доста пациенти", заяви д-р Иван Вецев от Националната пациентска организация.

"Сегашният председател е експерт в областта, и то на европейско ниво. При положение че държавата разполага с такъв човек, той да бъде заменен, аз не намирам обективна причина затова. Причината според мен е човекът, който дойде, да бъде удобен", каза Григорова.

На място на проф. Илко Гетов застава проф. Мила Власковска. Тя е доктор по медицина, професор по фармакология и член-кореспондент на БАН. Била е представител на страната ни в Европейската агенция по лекарствата. Както и заместник-министър в първия кабинет на Бойко Борисов.

Пред bTV Власковска обясни, че ще даде интервю, след като официално ѝ бъде съобщено, че оглавява лекарствения регулатор.