„Машините за гласуване са физически защитени, те са офлайн, няма как да се вкара друг код по време на изборите“, заяви председателят на Държавна агенция "Електронно управление" Красимир Симонски в „Тази сутрин“

От "Електронно управление" са извършили процесът на комбиниране от изходния код към реалният код. Това е станало под надзора на най-добрите експерти, които са гарантирали, че изходният код не е променян. Създаден е отпечатък на системата и е генериран е т. нар. хеш код, който показва, че не е манипулиран софтуера.  

Снимка: btvnovinite.bg

"Този код е публичен, публикували сме го като част от удостоверяването на тези машини, излиза изборния протокол. Всеки гражданин може да види този код. Той гарантира, че дори един бит от кода да бъде променено, това ще бъде отразено. Машините са тествани при всякакви условия", каза Симонски, според когото единственият вариант да се навреди на машините е да се повредят физически.

Снимка: btvnovinite.bg

"По-големият брой секции за гласуване в чужбина би трябвало да има отражение на броя на гласувалите, но не винаги големият брой секции означава по-голяма избирателна активност. През 2014 г. с по-малко секции са гласували 134 000, а през 2017 г. с повече секции са 118 000 души са пуснали гласа си зад граница", каза Даниел Пейчев от "Българска асоциация по изборни системи".

Председателят на Държавна агенция "Електронно управление" очаква повече хора да преодолеят страха си и да гласуват машинно, като даде за пример своята майка. Що се отнася до образуването на опашки пред секциите в чужбина, "то е предвидено как да се справим, има вариант и с гласуване с хартиени бюлетини", каза Симонски.

Вижте целия разговор във видеото.