За цените в магазините и парите в джоба ни: Плащаме ли повече отколкото получаваме?

Темата коментираха специалистите Юлиан Войнов, Владимир Сиркаров и Богомил Николов

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  09:50 ч. 10.02.2025 г.

„Виждаме едно успокояване на цените в последните месеци. Но високите цени остават. Видяхме много малко месеци, в които имаше дефлация. В последния месец виждаме, че леко се повишават. При хранителните продукти имаме леко понижение. Можем да кажем, че е нормално да усещаме по-високите цени. Това е отражение на сериозната инфлационна криза, през която преминахме.“

Това в предаването „Тази сутрин“ заяви икономистът и преподавател в Стопанската академия Владимир Сиркаров. По думите му естественото и устойчиво понижаване на цените изисква време.

„Икономическите процеси и изглаждането на дисбалансите категорично отнемат време“, обясни още Владимир Сиркаров.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Заедно с него в студиото на bTV присъства и икономистът Юлиан Войнов. Според него от октомври 2022 година България е в низходящ тренд по отношение на инфлационното нарастване на цените на месечна и годишна база.

„В момента сме с едни от най-ниските нива от последните две години. Вече почти със сигурност покриваме инфлационния критерий за влизане в еврозоната“, заяви Войнов.

Икономистът обясни, че когато отидем в магазина, ние виждаме номиналната стойност на цените.  

„Тази номинална стойност спрямо две години по-рано е нараснала с 20, 25%. Така че – сравнявайки своят опит преди две години с настоящите цени, за гражданите това е повишение. Въпросът е дали тези по-високи цени отговарят на повишена покупателна способност на гражданите, или не? България е една от страните, където доходите изпреварват значително инфлацията. И това е вече повече от година. Дори в един момент бяхме на първо място в Европейския съюз“, обясни още Войнов.

В студиото на „Тази сутрин“ темата коментира и Богомил Николов от Асоциация „Активни потребители“. По думите му от 20 хранителни стоки, единствено при сиренето почти няма нарастване в покупателната способност.

„Оказва се, че сиренето е поскъпвало относително в тези години, защото доходите са нараствали около седем, осем пъти грубо. Цените обаче са нараствали с около два, три. И се получава така, че всъщност спрямо 2024 година, сега хората с минимална пенсия могат да си купят два пъти и половина повече яйца и три пъти повече хляб. Единствено сиренето е в плато. Там нарастването е много голямо“, заяви Николов.

Целия разговор вижте във видеото:

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK