Украинската армия спира настъплението на руските сили, които продължават с атаките в Източна Украйна, заяви Володимир Зеленски тази нощ.
В същото време САЩ и ЕС са готови да наложат още санкции на Русия на фона на обвиненията във военни престъпления в украинския град Буча.
Съобщава се, че Вашингтон обмисля мерки, насочени към двете дъщери на Путин и най-голямата руска банка.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
САЩ също така обявиха, че ще предоставят на Украйна военна помощ за още 100 милиона долара.
Европа спира вноса на руски въглища на стойност 4 милиарда евро. Това е част от петия пакет европейски санкции срещу Русия, който се очаква да бъде приет днес.
За първи път се засягат руски енергийни доставки. Вече се говори и за бъдещо спиране на руския нефт, въпреки че все още има противници сред страните-членки. Ембарго на руския газ обаче за момента остава тема-табу за Европа.
Тази сряда Брюксел ще наложи и пълна забрана за транзакции с четири руски банки. Спира се изцяло достъпът на руски компании до обществени поръчки в Европа. Освен това руски кораби вече няма да имат достъп до европейски пристанища.
Помощта идва, след като президентът на Украйна Володимир Зеленски изброи предполагаемите руски зверства в реч пред Съвета за сигурност на ООН.
Зеленски показа шокиращи кадри, които според него се повтарят и от други места в Украйна.
Русия отрече каквито и да е военни престъпления и нейният посланик в ООН отново опроверга информацията за жертвите в Буча.