Вече няколко дни военните ни водолази от „Сухопътни войски“, част от инженерната рота на Военноморските сили и от служба „Военна полиция“, влизат във водите на язовир Искър за да тренират. Какво представяла тренировка на дъното?
Тренировката започва със сигнал за цилиндричен предмет, намиращ се на дъното на язовира.
Преди да влязат във водите на язовир Искър военнослужещите проверяват водолазното си оборудване. И винаги влизат по двама.
„Жълтия маркуч, който виждате, е резервния октопус – при необходимост водолаза да подаде на своя друга кислород под водата. Затова работата е екипна, защото винаги трябва да си помагат под вода. Няма как да извикат, ако има проблем“, обяснява капитан Диан Стоянов от РСВП-Варна към „Военна полиция“.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Едно от най-важните неща, за да бъде всяка мисия успешна, освен предварителната подготовка, е самочувствието, казва капитан Стоянов.
„Винаги всеки един водолаз, преди да влезе във водата, когато трябва да изпълни задачата си, трябва да има самочувствие. Аз го питам: „Как е самочувствието?“, а той ми отговаря: „Да, мога да изпълня задачата“ или „Не, не мога“, пояснява капитанът.
Температурата на водата е около 17-18 градуса. Видимостта е ниска - около 50 сантиметра, а дълбочината – около 7-8 метра.
„Водолазите трябва да внимават за остри предмети, които да не ги наранят. А когато са един до друг трябва винаги да се допипват при лоша видимост. Дъното е предимно пясък и тиня. Ето защо трябва да са по-внимателни с плавниците - да не се размъти водата. В противен случай видимостта става още по-лоша“, отбелязва още капитан Стоянов.
Военнослужещите отиграват реална ситуация по ориентиране под вода, локализиране и изваждане на веществено доказателство. В реална ситуация предметът може да бъде пистолет, нож или боеприпаси, дори и черна кутия на самолет или хеликоптер. В практиката им се е налага да откриват и хора.
„Когато намерят предмет, го показват. Това е знакът, че всичко е наред. След това сухопътните войски изваждат предмета на брега и започват процесуално-следствените действия на разследващите“, пояснява капитанът.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase