8 млн. евро получава България за изграждането на първата водородна долина у нас. Тя трябва да бъде построена в Маришкия басейн и да замести частично електричеството от тецовете.
Над 32 млн. евро ще струва изграждането ѝ. Проектът носи името „Захир“, а Европа вече отпуска първите средства, разказва проф. Дария Владикова, посветила живота си на водорода.
„Захир“ предвижда в Маришкия басейн да се произвежда зелен водород. За целта трябва да се изгради соларен парк. Електричеството от колекторите чрез електролиза разпада вода на водород и кислород. Водородът се складира.
Една част ще захранва газова турбина, с която ще се произвежда ток, а друга част ще отиде за осветлението на Стара Загора и на 10 водородни автобуса. За да се реализира това, още 8 млн. евро са обещани и от министерството на иновациите.
Какво ще се случи с работните места в тецовете?
„Благодарение на развитието на тези нови технологии не само не се губят работни места, но и се привличат нови и нови хора. Самият анализ, който сме правили е, че работните места ще бъдат 6-7 пъти повече, отколкото в момента“, казва Румяна Грозева, директор на Агенцията за икономическо развитие.
Решаващ партньор в този проект е ТЕЦ „Марица Изток 2“, която е готова сама да закупи газова турбина. Така Стара Загора може да стане първият водороден град в България.