Сайтове продават винетки за автомобилите на двойна цена. Над 723 000 годишни електронни винетки изтичат в първите два месеца на 2025 г. и шофьорите вероятно ще ги подменят.

Как да различим фалшивите сайтове и как можем да се предпазим от измами, провери Йоана Бончева. 

Сигнали за продажба на електронни винетки с двойно по-висока цена са получени в Агенция „Пътна инфраструктура“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

След проверка екип на bTV установи, че сайт с близко име до друг официален сайт предлага годишна винетка за лек автомобил на по-висока цена от 97 лв.

Следващият сайт, на който попадаме е изцяло на английски, а цените са в евро. Уикенд винетката е 15,99 евро, което обърнато в лева е приблизително 31,27 лв. или 3 пъти по-скъпа от фиксираната цена за винетка. Потърсихме връзка с продавача на посочените мейл адреси и получихме единствено автоматичен отговор.

„Имаме няколко сигнала за продажба на винетки с нелоялни търговски практики и продават продуктите на тол управлението на изключително завишена цена. Цената на винетката се формира с решение на Министерски съвет, нямаме промяна в цените на винетката за 2025 г.“, заяви инж. Румен  Мутафчиев - директор на Национално тол управление, АПИ.

„Цените на винетките се определят от Министерски съвет, следователно трябва да бъдат еднакви навсякъде. Когато пазаруваме онлайн, единствената такса, която можем да платим, е на банката, която винаги е от някакви стотинки“, каза Антоан Атанасов – правен отдел Активни потребители.

Снимка: bTV

Актуалните цени на електронни винетки са според периода на валидност и са обявени на сайта на БГ ТОЛ. Съответно 9 лв. за уикенд винетка, 13 лв. за седмична винетка и 27 лв. за месечна винетка, 48 лв. за тримесечна и 87 лв. за 1 година.

„Това, което получават потребителите, които биха закупили винетка от такъв сайт, е ощетяване на продажната цена. Тоест те заплащат изключително скъпа винетка на нереална цена. Възможно и те да получат фалшива винетка. Бих препоръчал всички, които закупуват винетка да направят справка на нашия сайт“, препоръча инж. Мутафчиев.

„В случай, че някой потребител пазарувал от такъв сайт и „изгори“. Съответно трябва да го е направил с банковата си карта, за да може след това да оспори транзакцията. Ако го е направил с банкова транзакция и е въвел IBAN няма да има тази възможност. Затова ние винаги съветваме потребителите, ако попаднат на подобна фалшива винетки, трябва да извести банката, че иска оспорване на транзакцията. След което банката ще направи проверка и ще върне парите“, каза Антоан Атанасов.

Чуждестранните граждани също могат да станат жертва на подобни некоректните търговци. 

„На всички граници в Р. България е реализирана възможност за продажба на чужденци на тол продукти. Чужденците могат да потърсят и в нашия сайт, който е достъпен на няколко езика. Препоръчам след закупуване на винетка, независимо от това откъде са я закупили да направят справка в нашия сайт дали винетката е активна. Това е гаранция, че могат да се движат спокойно по републиканската пътна мрежа“, обясни инж. Румен  Мутафчиев.

Очаква се проверка от институциите.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK