"Хубаво е да четем историята, защото виждаме как нещата се повтарят. През 2009 г., когато Бойко Борисов за първи път става министър-председател, уверява, че най-важното нещо е борбата с корупцията. Основна цел е да се гарантира европейското развитие, в краткосрочен план да се спре разграбването на страната, да се реформира и подобри съдебната система. Абсолютно все едно, че е "копи - пейст" на това, което казват новите управляващи".
Това заяви журналистът Валерия Велева в "Тази сутрин", като направи и паралели и с това, че президентът по онова време е поздравил новия кабинет, казвайки, че неговата основна цел е да се справи с кризата, каквито призиви се чуха и от настоящия държавен глава за хората на Кирил Петков.
Бившият депутат от "Изправи се БГ! Ние идваме!" Арман Бабикян подкрепи думите ѝ, коментирайки, че вече поне шест пъти е чувал приказки за обявяването на края на прехода.
"Какво правим след края на прехода, спираме ли? Няма такъв филм, преходът винаги върви, защото това е развитието. Ние какво чакаме, да свърши злото и да започне доброто?", попита той.
Велева допълни, че трябва розовите очила да бъдат свалени, новите управляващи да не смятат, че са изключителни и единствени и трябва да си вземат поука от грешките на предишните.
Социологът Мира Радева коментира, че според нея не е изключено новият кабинет да изкара пълен, 4-годишен мандат, като особено важно ще бъде да се проследи каква ще бъде неговата позиция по спорни въпроси като Северна Македония и Истанбулската конвенция.
"В законодателната програма на новото правителство е записано, че ще бъдат приети нови закони в духа на Истанбулската конвенция по отношение на борбата с насилието, домашното насилие, това е много важно и то ще бъде направено, но това не означава, че БСП е подписала Истанбулската конвенция", добави Велева, а Бабикян напомни, че тя е отхвърлена от Конституционния съд.
Валерия Велева заяви очакванията си правителството на Кирил Петков постепенно да се еманципира от президента.
"Първата стъпка ще бъде посещението утре на новоизбрания министър-председател в Брюксел на Европейския съвет, където той ще изложи позицията на България за Северна Македония и аз смятам, че той ще каже първото българско "не". Президентът е много важен фактор в това правителство, но смятам, че в движението напред Кирил Петков дава заявки с цялото уважение към президента, че той ще иска правителството му да има една самостоятелна политика и така трябва да бъде", обясни журналистът.
Арман Бабикян очерта и основната разлика между управлението на служебния кабинет и едно редовно правителство.
"Разликата е, че ще има парламент. Реформите се случват в Народното събрание, там се прави законодателната програма, там се променя структурата на властта. Гледайте в Народното събрание, министри се сменят като носни кърпички на бензиностанции", каза бившият депутат.