"До скоро казвахме, че няма практически избор на ваксина, но започва да се появява реалният момент с избора", коментира в "Тази сутрин" д-р Радосвета Филипова, секретар на Националния ваксинационен щаб. 

„Ваксините са различни като производство, но резултатът е един и същ – получавате имунитет и сте защитени“, отбеляза тя. 

Според нея нещата, които ни вълнуват, все още не ги знаем.

„Това е дали, когато човек получи имунитет от ваксината, ще може да не заразява другите, това е най-важното“, посочи тя.   

По думите й изборът на ваксина е сведен до това какво ще избере лекарят, който ви преглежда. 

Тя призова хората да се ваксинират с наличните ваксини и да не чакат следващите, защото процесът тече и все повече хора се имунизират. 

Дори и всички да се ваксинираме, ако не спазваме мерките, вирусът ще продължи да циркулира, заяви още д-р Радосвета Филипова.

„Мерките трябва да се спазват и всички да сме активни – да се носят маски и да има дистанция, независимо къде сме – на опашка за ваксини, в магазина или в градския транспорт“, посочи тя.  

За пример лекарят даде грипните ваксини и как се боледува от грип. Според нея хората трябва да си слагат ваксини против грип, независимо дали са си сложили срещу COVID-19. 

„Това са две различни заболявания, с различни причинители. Единствено клиниката им може да бъде наподобяваща. Една от теориите е, че коронавирусът ще се превърне в грипен вирус и така ще циркулира в определени части на света“, обясни още д-р Радосвета Филипова. 

„На други места по света няма опашки за имунизиране, но има пунктове, които не са като нашите. В България имаме строги традиции в имунизирането – прави се само от лекар, има преглед преди това. Смисълът не е да мине бързо, а да бъде качествено и безопасно и за двете страни“, коментира лекарят по повод опашките за имунизация.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement