Само две седмици, след като е бил пуснат на свобода, бракониери убиха черен лешояд край Харманли. За загубата на женския лешояд Андалусия от Българското дружество за защита на птиците разбират, след като GPS предавателят започва да излъчва съмнителен сигнал.

„Птицата беше част от програмата за възстановяване на вида в Родопите. Освободихме 14 птици с надеждата да създадем първата колония в българската част на Родопите“, каза в „Тази сутрин“ Стойчо Стойчев, директор „Природозащита“ в Българско дружество за защита на птиците.

Снимка: Българско дружество за защита на птиците

Всяка от птиците има предавател, а екип е посетил последното място, на което е нощувала Андалусия.

„Птиците прекараха 6-месечен период на адаптация. Свикват с дивата природа и къде да нощуват. Край мястото открихме следи от автомобил и допуснахме, че това е дело на бракониери“, добави Стойчев.

Снимка: Българско дружество за защита на птиците

„Черният лешояд е най-голямата граблива птица в Евразия, като размахът на крилете му е 3 метра. Лешоядите се хранят само с трупове на животни и изпълняват ролята на „санитарите на природата“. Те са важна атракция за туристите“, допълни той.

Снимка: Българско дружество за защита на птиците

Директорът на „Природозащита“ в Българско дружество за защита на птиците посочи, че няколко защитени птици са били отстреляни от бракониери, но българските власти не са установили извършителите.