Мнозинството от българите – 64%, са били щастливи през 2024 година. 26% на сто са по-скоро нещастни. Това показват резултатите от проучване на социологическа агенция „Тренд“.

Изследването е направено по поръчка на „24 часа“. То е реализирано в периода между 3 и 10 декември 2024 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1005 души на възраст 18+.

Данните варират спрямо възрастта, като младите хора са по-щастливи.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„По-възрастните хора са по-песимистични, не се определят толкова за щастливи. Хората между 18 и 29 години са най-щастливи, те са в такъв етап в живота си, в който им се случват важни неща като започване на университет, работа и създаване на семейство“, каза социологът Евелина Славкова.

58% смятат, че годината е била лоша за България, а 24 на сто, че е добра. В личен план обаче 60% определят годината като добра, а 26 на сто - като лоша.

„При личното положителните проценти са много по-високи, отколкото при оценката спрямо държавата. Там нямаш контрол над това, което се случва, нямаш позитивния прочит. Забележете, че това е от няколко години. Една изключително важна тема, която сме очаквали като Шенген, някак си замина в едни политически караници и препирни и политиците не успяха да направят положителен разказ дори от това. Тези неща резонират в данните“, посочи социологът.

Традиционно българинът се чувства дистанциран от държавата, защото няма влияение, докато в личния си живот има контрол.

„Има много субективни оценки, за всеки е различно. Някой много е забогатял, на друг му се е родило дете. Има много субективни причини, докато при държавата критериите са по-ясни за това дали е успешна годината, или не“, добави Евелина Славкова.

На въпрос кое събитие е знаково за 2024 г. над 50% не знаят, но 9% посочват поредните избори на първо място и Шенген на второ.

През декември 2020 г. българите са били много нещастни, а годината е определена от мнозинството като лоша. Това се обяснява с периода на пандемията от COVID-19 и политическата криза. По думите на социолога данните в световен мащаб показват, че 2020 г, е била изключително песимистична.