Търговската война на Доналд Тръмп: Какъв ще е отговорът на Европа?

Темата коментира бившият военен министър Тодор Тагарев

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  08:28 ч. 05.02.2025 г.

„Ясно е от много години, че Европа трябва да поеме по-голям дял от отговорността за своята собствена сигурност. Вчера Урсула Фон дер Лайен заяви, че изходът на войната в Украйна е важен не само за Украйна. Той ще определи бъдещето на Европа. Въпросът по-скоро е кой ще представлява Европа в тези разговори и как ще дефинира собствената си позиция? Иначе възможности за намиране на общ интерес – има.“

Това заяви в предаването „Тази сутрин“ бившият военен министър и военен експерт Тодор Тагарев.

„Поемайки по-голям дял за своята сигурност, Европа не трябва да опитва да създаде всички способности, с които в момента разполага НАТО за тази отбрана. Трябва да намери начин Съединените щати да останат ангажирани в Европа не толкова с конвенционални сили, колкото със стратегическите си способности за ядрения чадър, способности за разузнаване, нанасяне на прецизни удари на голямо разстояние, презареждане във въздуха и други подобни. Защото това са много скъпи способности и няма смисъл да се върви нататък“, каза още Тагарев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите му дали САЩ ще изтеглят 20 хиляди от общо 65 хилядите военнослужещи, които в момента са разположени в Европа не е толкова важно, защото това може да бъде компенсирано от европейските страни без проблем.

„Всички европейски държави имат проблем с окомплектоването на своите армии, с изключение на тези, които все още поддържат или възстановиха наборната служба. Така че – някои от тези страни ще трябва да преосмислят и виждането си за задължителния характер на военната служба“, допълни Тагарев.

„Няма термин „Америка да финансира НАТО“. Всяка страна, член на НАТО, подготвя своите собствени въоръжени сили, заделяйки съответните разходи за тях. Общите разходи в НАТО са сравнително малка част от разходите за отбрана, това е малък процент. Ако погледнем всички разходи на страните членки на НАТО за отбрана, делът на САЩ е около 65%. За общите способности тяхната вноска е около 35%. Затова не можем да кажем, че Щатите плащат за НАТО. Те плащат за собствените си военни сили“, уточни военният експерт.

По думите му дори Доналд Тръмп да реши да намали американското присъствие в Европа, трябва да има преходен процес, който да бъде добре съгласуван, за да се случи това във времето без да създаде сътресения.

Целия разговор вижте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK