Парламентарните избори от 27 октомври оставиха след себе си следи от съмнения за честността на вота. Вчера в студиото на „Тази сутрин“ беше служебния министър на електронното управление, Валентин Мундров, който остави някои въпроси без ясни отговори. Задаваме ги на проф. Иван Тодоров, акционер в „Сиела норма“ – фирмата, която от години се занимава с поддръжката на машините за гласуване.
Тази седмица Росен Карадимов, министър на иновациите, който беше определен от служебния кабинет да отговаря за провеждането на изборите, се оплака, че „Сиела норма“ е закъсняла с инсталацията на софтуера.
Защо не започнахте да инсталирате софтуера на машините на 11 октомври, когато са ви предложили от министерството?
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„По закон ЦИК може да променя изборните листи до една седмица преди изборите. Не е вярно казаното от министър Карадимов, че можело още в края на предната седмица да започнат – няма как да стане това. На второ място, „Сиела“ може да започне инсталирането, едва когато получи флашките, белите карти, които се пъхат в машините и да извърши обработка. Тази обработка при непрестанна работа трае денонощие и половина, просто не мжое по-рано“, обясни проф. Тодоров.
По думите му флашките и белите карти за машините са били получени в понеделник по обяд – в 12:30 ч.
„Не само това, трябва да има разрешение от ЦИК. Разрешението от ЦИК е в понеделник, няма как четвъртък, петък, събота или неделя да се започне в инсталирането, преди разрешението. Не само това, има и график, който е одобрен от ЦИК. Според него във вторник (22 октомври) в 14:00 ч. по график трябва да започне инсталирането – и така и стана“, каза още той.
Защо им е на министрите да подвеждат с информация, ако наистина законът не позволява подобни действия?
„Точно когато се извадиха всички тези безобразия с хартиеното гласуване и фалшифициране на протоколи и бюлетини, се повдигна въпроса за най-перфектната част от гласуването, а именно машинното гласуване. Защото там нямаше никакви проблеми – не се откри нито една нередност. Сега всички партии искат да касират изборите, но не заради машинното гласуване, заради бюлетините и протоколите“, обясни още проф. Тодоров.
Как е било на други избори?
„Винаги е било така, винаги се е работели денонощно на всички избори досега. На предишните избори пак се работеше по този начин“, категоричен е той.
Защо всичко се прави в последния момент? Защо не говорите и вие с ЦИК, за да се промени срокът за инсталирането?
„Трябва да се промени законът – това е цялата работа. Ако променят закона, ще имаме повече време и ще работим и през деня“, каза проф. Тодоров.
Защо сте имали съпротива да се организират така проверките, че вместо около 12 мин, те да продължават в рамките на минута?
„Хората в момента инсталират машините. Технологично това няма как да се случи. Те са проверили много повече машини, отколкото се изисква по закон. Това означава, че те са имали достатъчно време да проверят много повече, от това, което е следвало. Какъв е проблемът тогава?“, заяви той.
Чуйте повече от разговора във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK