„НАСА изчислява, че метеорит, който може да застраши човечеството, е около 96 километра в диаметър. За щастие се изчислява, че в близките 100 години няма да се появи такъв“, коментира в „Тази сутрин“ д-р Светослав Александров от Cosmos.bg.
Той добави, че около 17 хиляди метеорита годишно падат на Земята.
„НАСА приема астеродината заплаха сериозно. Миналата година беше проведен успешен тест. Беше изпратена мисия до Диморф, луната на Дидим. Тази мисия на НАСА успешно порази Диморф и я отклони от нейната траектория. Това показва, че Земята, евентуално, разполага със защити срещу астероидна заплаха“, добави той.
„Метеоритът, прелетял над България, е с размерите на малка топка. Можем да си спомним преди години Челябинския метеорит в Южен Урал с диаметър около 20 метра. В началото на XX век Тунгуският метеорит е с диаметър около 50 метра, като падайки в тайгата, успява да издълбае голям кратер. Ако такъв метеорит падне в населено място ще причини щети и жертви. Ако увеличаваме размерът и се стигне до 500-600 метра, метеорит може да изравни центъра на голям град, а ударът ще се усети до 500 километра“, каза още д-р Светослав Александров.