Седмица преди парламентарните избори МВР демонстрира висока активност, състояща се в акции срещу купувачите на гласове. Въпросът е стига ли се до високите етажи на организаторите на изборната търговия. В студиото на „Тази сутрин“ по темата гостуваха Полина Паунова, журналист, Тихомир Безлов, Център за изследване на демокрацията, Илхан Андай, журналист.

„Големият проблем е, че ние като граждани не вярваме на това, което ни казват институциите – като започнем от МВР, прокуратурата и съда. Ние сме в страшна криза на публичността. Междувременно граждански организации, неформални групи вадят списъци със странни псевдоними вътре в тях, говоря за списък на „бг елфите“, в които хора като Памперса, Кучкаря, Пръча и всякаква друга екзотика се твърди, че купуват гласове в полза на ДПС-Ново начало. В този списък има и други посочени партии, по-малко са“, заяви Паунова. Добави, че никой не се занимава с тези хора.

Илхан Андай смята, че идеята на списъка е с предизборна цел, а не да се задържат хора. „Всички изминали избори показаха, че има купуване на гласове, показаха, че МВР работи със сърце и душа и доколкото законът позволява. Ние си говорим, но жив крупен търговец на гласове не сте интервюирали. Системата е измислена перфектно“, каза той. Според него твърденията за купуване на гласове водят към ДПС-Ново начало защото най-много шум е вдигал Кирил Петков, който е искал да има министър, за да си провежда изборите.

Алдай смята, че настоящият вътрешен министър се „скъсва да работи“, но има и пропуски. Посочи, че в Източните Родопи се купуват гласове срещу дърва за огрев. Андай казва, че дърводобивен бос е монополист в региона и е председател на общинското ДПС, лоялен на Ахмед Доган, като след сигнал МВР се е задействало и го е проверило.

Тихомир Безлов каза, че на тези избори се говори толкова за купуване на гласове, колкото скоро не се е говорило. По думите му се обират ниския слой продавачи, но няма случай, в който се хващат хората, които купуват директно за партиите. След последните няколко вота присъдите за купуване на гласове са за между 2-5% от задържаните, като са предимно условни. На тези избори цената за глас се е повишила до 100-150 лева. Рисковите секции пък са около 1000 и след изборите може да се провери какъв е бил вотът там. 

Гостите в студиото се обединиха около това, че всички купуват гласове.

Повече вижте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK