Преди дни фасадата на 13-метровата каменна кула, която преди две години беше разкрита при разкопаването на Малтепе край Пловдив, внезапно се срути. Причината – стари иманярски изкопи, които са подкопали част от основите на съоръжението.
Специалистите са категорични, че в момента съоръжението е изключително опасно, но пораженията не са необратими.
Подкопаването на каменната кула е започнало още през XVI век, когато иманяри прокопават 40-метров тунел, висок около 2 м и широк около 70 см. В него са открити монети на Сюлейман Първи.
Каменният фундамент е вдигнат през III век след Христа, за да пази основата на гигантската могила, на чийто връх е имало 50-тонно каменно съоръжение.
Разкритата кула всъщност е била основа на гигантско култова постройка на върха – вероятно храм с огромна статуя.
Реставрацията на разрушената кула ще повтори пътя, изминат от древните строители. Кулата ще бъде вдигана и засипвана метър по метър, докато бъде възстановена разкопаната могила. Идеята е на върха й да бъде реставриран древният храм. Съоръжението няма аналог в римския свят.
Предполага се, че в северната част на Малтепе е погребан император или управител на Филипопол.
В момента Малтепе се пази с охрана, а периметърът от 40 м от срутилата се кула е все още много опасен и никой не бива допускан там.
„Обектът е държавна собственост и оттук нататък думата имат археолозите. Най-вероятно трябва да се направи проект, да се остойности и да се каже колко струва възстановяването на кулата, както и да се спре по-нататъшното и събаряне“, обясни Петър Минков, зам.-кмет на Община Марица на чиято територия е археологическият обект.
Миналата година от общинския бюджет са отделени 100 000 лв. за археология. Тази година отново е заложена същата сума. В началото на разкопките са инвестирани 30 000 лв.
„След като се остойности възстановяването на кулата, ще видим какви ще са нашите възможности, но няма да останем безучастни“, допълни Минков.