Ден след като две момчета загубиха живота си в морето край бургаския мостик стана ясно, че е бил спасен трети тийнейджър. Спасители преди идването на водните гардове пък се оказват други тийнейджъри – кикбоксьор и борец.
Ранен следобед, слънчево време, шумни компании тийнейджъри обичайно са на бургаския мост. Въпреки забраната за скокове във водата, някои от тях пренебрегват правилата.
Морето обаче е бурно, а вятърът силен. Вълните поглъщат едно от момчетата, а спътниците му викат за помощ. Там е и 16-годишният Христо Ташев, който с приятели е близо в злополучния момент.
„Видях навалица от хора накрая на моста и отидохме да видим за какво става въпрос. Не го познавам момчето как се казва, нито другите момчета и хората се развикаха да скачаме вътре да го спасяваме. Аз им казах на моите приятели да не скачат, защото не се вади толкова лесно човек от морето. Обаче Жулиян веднага скочи, той е мой близък приятел и аз се затичах да взема спасителния пояс и като го вземах го хвърлих в морето и аз скочих след него“, разказва Христо.
Часове по-късно кикбоксьорът Жулиян Милчев си спомня за ужаса.
„Опасно е много, дърпа много и аз скочих да го спасявам, обаче, то и мен тръгна да ме завлича надолу и аз се паникьосах. Не можах. Пробвах се, ама не стана“, споделя Жулиян.
Състезателят по свободна борба Христо Ташев обаче единствен се сеща да потърси спасителен пояс и това се оказва решаващо за изваждането на момчето от водата.
„Гмурнах се да го търся на дъното, не можах да го намеря. И като излязох горе на повърхността на морето, видях, че едното момче също вика за помощ и му подадох пояса и го изкарах“, спомня си Христо.
71-килограмовият борец хладнокръвно успява да доплува до бега със спасения година по-голям от него тийнейджър. Живота си губи друго 13-годишно момче, чиито викове никой не чул.
„Странно ми е по-скоро, можеше и без жертви да мине цялата работа. Не се чувствам като герой, направих каквото трябваше“, казва Христо.
По-късно на помощ идват и спасителите от бургаския плаж, както и екипи на „Гражданска защита“ и водолази. Специалисти са на мнение, че рязката амплитуда на по-хладната вода в дълбочина е можела да бъде проблем и за други момчета, скочили в морето.
„Там дълбочината е около 6 метра, не може да стигнат дотам. Така че това не е преценен, правилен скок. И явно е паднал по начин, по който не трябва да пада и е загубил въздух“, обяснява старши спасителят Васил Алексиев.
16-годишният Христо Ташев още на следващия ден е в залата за тренировки. С него са и другите момчета, станали свидетели на шокиращата случка. Част от съотборниците му и треньорът научили какво е направил Христо по-късно. Но са изненадани от реакцията му. „За него е очаквано, защото е добър и просто всеки знае почти, че би помогнал за това нещо“, казва четирикратният шампион по борба на България Кристиян Кръстев.
„В залата са много задружни, виждате и че навънка стане ли въпрос за помощ, веднага се отзовават. На това ги учим, дисциплината е най-важно“, споделя Стоян Панев, треньор по борба СК "Черноморец".
„Донякъде съм горд от това, че се спускат се помагат без значение при такова вълнение и той може да не може да излезе от водата. Христо е добър спортист, с доста вече опит, може би от две-три години е така, втори в България“, допълва Панев.
А Христо споделя, че мечтата му е да спечели олимпийска титла за България в борбата.
Ден по-късно на бургаския мост вече има служител от общинската служба по охрана, който да следи за скачащи тийнейджъри в опасното море. Местната власт обмисля, освен забранителните табели, да постави и мрежи, които да пречат на подобни опасни скокове от високите етажи на съоръжението. И не само.
„Ние като организация отчитаме, че ще предприемем още по-сериозен ангажимент да провеждаме превенцията още при подрастващите деца“, казва Виолета Радева, началник на БЧК в Бургас.
От местната власт обмислят поставянето на още видеокамери, които да следят за движението по знаковия бургаски символ. Обмислят се и санкции, но за родителите на непълнолетните и малолетни нарушители.