Българската армия отбелязва 145 години от създаването си с мащабен парад навръх 6. май. Зрителите на bTV ще могат да го проследят в специалното предаване "Денят на храбростта". Златимир Йочев и Жени Марчева ще ви очакват точно в 7:30 ч., а Румен Скрински ще бъде на площад "Батенберг".

Днес той посети Националния военноисторически музей и ни разказа какво ще могат да видят всички гости на културната институция в събота. Специално за зрителите на bTV Националният военноисторически музей показа оригиналите на 15 от знамената светини на Българската армия.

Българските знамена са най-знаковият символ на Деня на храбростта и празника на армията.

Доц. д-р Соня Пенкова разказва за драматичните събития около Солунското примирие от септември 1918 г., когато България излиза от Първата световна война и на практика се лишава от шансовете си за национално обединение. Тогава са положени неимоверни усилия за спасяване и на някои от бойните ни знамена от заложничество.

„Девет месеца поручик Ангел Янев крие под дрехите си знамето на 35-и врачански полк, защото е дал обет за вярност към Отечеството, а и защото знае, че това е едно от най-първите знамена, раздадени на българската войска през юли 1878 г.”, разказва доц. Соня Пенкова.

“След завръщането от заложничество, той получава орден за храброст и изважда оставения в тялото му за девет месеца куршум”, посочва още тя.

Историите за знамената светини носят и възторга от победите и идеята за съзидание. След май 1937 г. старите бойни знамена са подменени с нови – акт, свързан с отхвърлянето на оковите на Ньойския мирен договор.

„Богато инкрустираното златно чукче, с което цар Борис заковава по един златен пирон на всяко едно от тези знамена, ще видят и всички онези, които посетят музея на 6. май”, посочи доц. д-р Соня Пенкова.

От знамето на Горнояроховските въстаници до светините, участвали във Втората световна война – знамената пазят и сълзи от несбъдналите се български мечти за свобода и независимост.

„Днес в Националния военноисторически музей се открива „Българската армия – началото“. Освен оригиналите на бойните знамена, ще бъдат видени и първите образци на военни униформи, хладно и огнестрелно оръжие, първите отличия.

"Изложбата ще може да бъде видяна още днес, а утре входът за нея ще бъде свободен. На 6. май има специална празнична програма. В 12 часа ще се състои традиционната дегустация на войнишка боб чорба, подготвена в полеви условия от военен готвач на най-съвременна военно-полева кухня. От 14:30 часа представителният духов оркестър на Сухопътни войски ще се погрижи за празничното настроение на всички гости", разказа зам.-директорът на музея Деяна Костова.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement