По Южното Черноморие започна провеждането на приемни изпити за водни спасители. Кандидатите за спасители преминаха няколко норматива, между които плуване в свободен стил, извличане на удавник и плуване под вода.

„Както всяка година, така и тази година, все по-трудно става намирането на спасители за море. Това е така, защото дори обучените от минали години кадри се преориентират, заради сезонността на работата, или пък заради по-примамливи оферти извън България. БЧК и ние полагаме грижи за обучението на спасителите“, Николай Димитров, концесионер на плаж „Крайморие“.

По думите му по време на подготовката за спасители се спазват всички заложени часове по Наредбата за водно спасяване за теоретично обучение, плуване и упражняване на първа долекарска помощ.

„По старите действащи правила имаше срок от 35 дни, който отегчаваше и отблъскваше дори и малкото хора, които искаха да изкарат курса“, казва още Николай.  

Той обяснява и стъпките, които спасителите спазват при изваждане на човек от водата.

„Първо се проверява дали човекът е в съзнание, дали има дихателна и сърдечна дейност, както и пулс. След това се прави обдишване и сърдечен масаж и след като екипът, който извършва първата долекарска помощ се убеди в доброто състояние на удавника, той го полага по специален начин на земята, така че да се съвземе и да възвърне нормалните си функции“, обяснява Николай.

Той призова плажуващите да се вслушват в указанията на спасителите, както и да проявят толерантност и разбиране към професията им.